RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja: Zabójca nauczyciela miał kontakt z rodzicem wzywającym do ataków

Rozważane jest pochowanie Paty'ego w paryskim Panteonie, gdzie spoczywają najbardziej zasłużone dla Francji osoby (fot. Samuel Boivin/NurPhoto via Getty Images)

Zabójca Samuela Paty'ego, nauczyciela z podparyskiego Conflans-Sainte-Honorine, kontaktował się przez aplikację WhatsApp z ojcem uczennicy, mobilizującym w sieciach społecznościowych do ataków na przyszłą ofiarę – poinformowała francuska policja.

Morderstwo nauczyciela. Szef MSW nakazał zamknięcie Wielkiego Meczetu

Szef MSW Francji Gerald Darmanin nakazał zamknięcie Wielkiego Meczetu w Pantin w Paryżu, największej muzułmańskiej świątyni we Francji. To reakcja...

zobacz więcej

16 października 18-letni Abdullah A. zamordował nauczyciela, ścinając mu głowę. W dniach poprzedzających zabójstwo zamachowiec komunikował się z ojcem uczennicy, który w nagraniu wideo zamieszczonym 8 października wzywał do mobilizacji przeciw Paty'emu, ponieważ omawiał on w klasie karykatury proroka.

Mężczyzna zamieścił swój numer telefonu w wiadomości dołączonej do wideo. Jego córka uczęszczała do klasy, w której na początku października Paty zorganizował zajęcia na temat wolności słowa, posługując się przy tym karykaturami Mahometa, ale w dniu tych zajęć nie było jej w szkole.

12 października mężczyzna zamieścił w sieci kolejne nagranie atakujące Paty'ego, w którym wystąpił w towarzystwie radykalnego islamisty Abdelhakima Sefrioui'ego.

Obydwaj mężczyźni zostali aresztowani. W sumie w związku z tym zabójstwem w areszcie przebywa 16 osób.

Policja potwierdziła, że Paty, który omawiał z uczniami podczas lekcji karykatury Mahometa, otrzymywał już wcześniej groźby.

Władze departamentu Sekwana-Saint-Denis, ze względu na zamach na nauczyciela nakazały tymczasowe zamknięcie podparyskiego meczetu w Pantin, który na swym koncie na Facebooku zamieścił przed zabójstwem nagranie wideo atakujące Paty'ego.

Meczet pozostanie zamknięty przez sześć miesięcy, „wyłącznie w celu zapobieżenia aktom terroryzmu” - poinformowały w komunikacie władze Sekwany-Saint-Denis.

Francuski pisarz: Obcięcie głowy nauczycielowi jest wypowiedzeniem wojny

Obcięcie głowy nauczycielowi historii za nauczanie o wolności słowa jest „wypowiedzeniem wojny, które należy odpowiednio traktować” – ocenił pisarz...

zobacz więcej

W poniedziałek podczas rozprawy w paryskim sądzie dotyczącej zamachów terrorystycznych ze stycznia 2015 roku złożono hołd Samuelowi Paty’emu.

Wieczorem we wtorek w Conflans-Sainte-Honorine, w pobliżu liceum, w którym uczył Paty, ma się odbyć marsz upamiętniający ofiarę zamachu. Organizatorzy poprosili uczestników marszu, by ubrali się na biało.

Kolejnego wieczora hołd nauczycielowi władze wraz z rodziną zamordowanego. Rozważane jest również pochowanie pedagoga w paryskim Panteonie, gdzie spoczywają najbardziej zasłużone dla Francji osoby.

Abdullah A., urodzony w Moskwie Czeczen i uczeń liceum w Conflans-Sainte-Honorine, brutalnie zamordował Paty'ego, nauczyciela historii w tej szkole. Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkolnego budynku. W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną”.

źródło:

Zobacz więcej