RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Horała o głosowaniu w Sejmie: Musimy uderzyć się w piersi, zabrakło czujności

Musimy uderzyć się w swoje piersi, zabrakło czujności. My mamy swoje obowiązki rządowe i ja też planując dzisiejszy dzień, gdzie między innymi zamykaliśmy składanie ofert przez kontrahentów, którzy mają zostać doradcami strategicznymi w CPK (…), byłem przy tym obecny i doglądałem wszystkiego, żeby to wszystko się udało – powiedział w programie „O tym się mówi” w TVP Info wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Odniósł się w ten sposób do faktu, że 28 posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu dotyczącym tzw. ustawy covidowej.

Wójcik przyznaje: Straciliśmy dzień w walce o życie Polaków

Opozycja odrzuciła propozycję PiS, by już we wtorek zająć się procedowaniem tzw. ustawy covidowej. Chodziło m.in. o podniesienie wynagrodzeń dla...

zobacz więcej

Posłowie zebrali się we wtorek w Sejmie, by pracować m.in. nad nowymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania COVID-19. Głosami opozycji udało się jednak przyjąć wniosek o odroczenie obrad. W głosowaniu nie wzięło udziału 28 posłów PiS, w tym Marcin Horała.

– Nie przewidzieliśmy, że (…) ustawa, która przewiduje dodatki dla lekarzy walczących z koronawirusem, że jak na przykład żołnierz, policjant czy lekarz zarazi się koronawirusem, to na zwolnieniu lekarskim dostanie 100 proc., a nie 80 proc., że nawet taka ustawa może być takimi sztuczkami proceduralnymi przez opozycję torpedowana. No więc tu przyznaję, że był brak czujności z naszej strony – stwierdził wiceminister.

Na uwagę dziennikarza, że „gdyby zasłaniać się obowiązkami służbowymi w ramach pracy w Kancelarii Premiera”, to można by dojść do wniosku, że jeśli brakuje czasu na głosowanie w Sejmie, to być może nie należy łączyć funkcji posła z pracą w rządzie, polityk odparł: – Łączenie tych funkcji jest standardem ogólnoświatowym w demokracjach, w systemie parlamentarno-gabinetowym. To w całej Europie występuje. Jest też faktem, że mamy bardzo szczególny czas wytężonej pracy, zwiększenia liczby tych zadań.

– Myślę, że można to zrozumieć, chociaż nie ma co się usprawiedliwiać. Ja już teraz będę się zawsze spodziewał wszystkiego co najgorsze po opozycji, łącznie z torpedowaniem walki o życie i zdrowie Polaków czy łącznie z torpedowaniem wspierania medyków, którzy tę walkę toczą – dodał.

Horała zauważył też, że o ile „Platformie udało się dzisiaj w Sejmie, wykorzystując chwilę, doprowadzić do opóźnienia o jeden dzień”, o tyle „Senat jest w stanie opóźnić o 30 dni”. – Mogę mieć tylko nadzieję, że tak się nie stanie, że przyjdzie opamiętanie – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej