RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„W obronie życia”. Bezpłatna publikacja już dostępna

Jeden z rozdziałów publikacji poświęcono kwestii dopuszczalności aborcji z przesłanki eugenicznej (fot. Shutterstock/Syda Productions)
Jeden z rozdziałów publikacji poświęcono kwestii dopuszczalności aborcji z przesłanki eugenicznej (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Najnowsze

Popularne

„W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” to pierwsza w Polsce publikacja, która odpowiada na pytania o podstawy merytoryczne pełnej ochrony życia przed narodzeniem – informuje Centrum Życia i Rodziny. Publikacja została zaprezentowana we wtorek podczas briefingu prasowego w Warszawie.

W niedzielę w stolicy Marsz dla Życia i Rodziny

„Wspólnie brońmy rodziny” – to hasło Marszu dla Życia i Rodziny, którzy przejdzie przez centrum Warszawy 20 września. Manifestacja ta jest...

zobacz więcej

Kompendium wydane przez Centrum Życia i Rodziny powstało, „aby wypełnić istniejącą lukę w wiedzy i dostarczyć rzetelnej argumentacji tym wszystkim, dla których poszanowanie godności człowieka i obrona jego życia od pierwszych chwil istnienia stanowią wartości fundamentalne”. Publikację można bezpłatnie zamówić zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej na stronie internetowej www.kompendiumprolife.pl.

Autorzy zapewniają, że odwołują się do konkretnych badań i źródeł. Opracowanie zawiera także analizę przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, a także orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i innych dokumentów, które odnoszą się pośrednio bądź bezpośrednio do kwestii ochrony życia poczętego.

Jeden z rozdziałów publikacji poświęcono kwestii dopuszczalności aborcji z przesłanki eugenicznej. Autorzy argumentują, że postulat pozbawiania lub ograniczania ochrony prawnej życia dziecka dotkniętego chorobą lub niepełnosprawnością opiera się na błędnym przekonaniu, jakoby życie ludzkie dotknięte cierpieniem lub ograniczeniami miało mniejszą wartość niż życie osoby zdrowej. Jak przekonują, właściwą odpowiedzią na ludzkie cierpienie i słabość są otoczenie człowieka miłością i troską, a nie odbieranie mu życia.

Publikację można zamówić w wersji papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej www.kompendiumprolife.pl (fot. Centrum Życia i Rodziny)
Publikację można zamówić w wersji papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej www.kompendiumprolife.pl (fot. Centrum Życia i Rodziny)

Andrzej Duda na Marszu dla Życia i Rodziny

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu dla Życia i Rodziny, który w niedzielne południe wyruszył spod Placu Zamkowego w Warszawie i przeszedł...

zobacz więcej

W kompendium przytoczono też dane, według których nawet 25 proc. aborcji z przyczyn eugenicznych jest dokonywane w przypadku dzieci z zespołem Downa bez współistniejących wad somatycznych. Takie dzieci, otoczone opieką i miłością, mogą prowadzić życie pełne radości i szczęścia – dodają autorzy.

Wydawcy publikacji z Centrum Życia i Rodziny informują też, że oczekują na decyzję sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy 22 października zdecydują o konstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej. Podkreślają, że w razie niepowodzenia i jej utrzymania, będą domagać się od polityków przyjęcia projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję”, który znajduje się w komisjach sejmowych.

Publikacja została opracowana przez Biuro Analiz Centrum Życia i Rodziny we współpracy z ekspertami zewnętrznymi. Wśród konsultantów merytorycznych publikacji byli m.in. prof. Bogdan Chazan, prof. Aleksander Nalaskowski, a także dr hab. Lidia Banowska oraz lek. med. Grażyna Rybak, specjalista pediatrii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej