RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier po spotkaniu z Cichanouską: Opozycja nie ma zamiaru się poddawać

Ostatnio premier spotkał się z Cichanouską we wrześniu (fot. Adam Guz/KPRM)

Prodemokratyczne dążenia Białorusinów, aktualna sytuacja na Białorusi i kształt dalszej pomocy dla opozycji oraz osób represjonowanych – to główne tematy poruszone podczas wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską. Szef polskiego rządu poinformował o tym po zakończeniu spotkania, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Spotkanie Cichanouska-Morawiecki. Liderka białoruskiej opozycji w Warszawie

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek ponownie spotka się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Głównym tematem rozmów będzie...

zobacz więcej

W kancelarii premiera odbyło się we wtorek po południu kolejne w ostatnim czasie spotkanie szefa polskiego rządu z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Poprzednie miało miejsce 9 września.

„Opozycja nie ma zamiaru się poddawać – a my, na miarę naszych aktualnych możliwości, będziemy solidarnie ją wspierać w tym trudnym czasie” – zapewnił premier.

Liderka białoruskiej opozycji przyjedzie do Warszawy na zaproszenie Kolegium Europejskiego w Natolinie, gdzie wzięła udział w inauguracji roku akademickiego. Przed spotkaniem z premierem Cichanouska spotkała się m.in. z szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim.

Prodemokratyczne dążenia Białorusinów, aktualna sytuacja na Białorusi i kształt dalszej pomocy dla opozycji oraz osób...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Wtorek, 20 października 2020
Cichanouska spotkała się też we wtorek z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. „Rozmawialiśmy o tym, jak Warszawa mogłaby wesprzeć wolnościowe dążenia Białorusinów oraz pomóc tym, którzy z powodu represji zostali zmuszeni do opuszczenia kraju” – napisał na Twitterze prezydent stolicy. Cichanouska zapowiedziała przed tygodniem, że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października włącznie Alaksandr Łukaszenka nie spełni trzech żądań: nie ogłosi swojej dymisji, nie zaprzestanie całkowicie przemocy na ulicach oraz nie zwolni wszystkich więźniów politycznych.

We wtorek Cichanouska wezwała struktury siłowe, aby – jak to określiła – do niedzieli przeszły na stronę narodu. Opozycjonistka, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi obiecała funkcjonariuszom, że unikną lustracji.

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty, rozpoczęte po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów. Służby bezpieczeństwa regularnie używają siły wobec manifestantów, a za udział w protestach zatrzymano kilkanaście tysięcy osób.

źródło:
Zobacz więcej