RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dania: Zabójca dziennikarki uciekł z więzienia dzięki atrapie bomby

Peter Madsen podczas próby ucieczki (fot. PAP/EPA/Nils Meilvang)

Duński konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen, który został skazany na dożywocie za zamordowanie w sierpniu 2017 r. szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, został złapany we wtorek po krótkiej ucieczce z więzienia – podała agencja Reutera, powołując się na duńską policję. Mężczyzna miał sterroryzować strażników, używając atrapy bomby i pistoletu.

Zabił, poćwiartował, upierał się, że się potknęła. Sąd utrzymał wyrok

Sąd Wyższy dla wschodniej Danii z siedzibą w Kopenhadze utrzymał w mocy wyrok dożywocia dla Petera Madsena. Duński wynalazca i konstruktor okrętów...

zobacz więcej

Wcześniej na policyjnym koncie na Twitterze napisano, że na rogatkach Kopenhagi aresztowano mężczyznę, który uciekł z więzienia. Policja nie podała jednak nazwiska zatrzymanego. Do aresztowania doszło w pobliżu zakładu karnego, gdzie Madsen odsiaduje karę dożywocia, na którą został skazany wiosną 2018 roku. Na miejscu pojawili się snajperzy, policja oraz saperzy.

Duńczyk w sądzie nie przyznał się do zabójstwa, ale do rozczłonkowania ciała dziennikarki i wyrzucenia jego części za burtę swej łodzi. Sąd uznał, że jest on winien zarówno morderstwa, zbezczeszczenia zwłok, jak i przestępstwa na tle seksualnym. W jego komputerze znaleziono materiały pornograficzne z przemocą.

Madsen nie odwołał się od wyroku; domagał się złagodzenia kary. Wniosek ten został jednak przez sąd wyższej instancji odrzucony.

Szwedzka dziennikarka, która miała doświadczenie w realizacji materiałów w Syrii, Sri Lance czy na Haiti, weszła na pokład łodzi Madsena, aby zrealizować o nim reportaż. Był on wówczas znany jako zdolny wynalazca i wizjoner, który chciał wystrzelić się w kosmos. Aby zrealizować ten cel, rywalizował z dawnymi współpracownikami, z którymi rozstał się w nieprzyjemnych okolicznościach. Dopiero po morderstwie dziennikarki wyszło na jaw, że przejawiał cechy psychopatyczne oraz narcystyczne.

źródło:
Zobacz więcej