RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wójcik przyznaje: Straciliśmy dzień w walce o życie Polaków

Koronawirus. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik komentuje zamieszanie w Sejmie (fot. PAP/Marcin Obara)
Koronawirus. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik komentuje zamieszanie w Sejmie (fot. PAP/Marcin Obara)

Opozycja odrzuciła propozycję PiS, by już we wtorek zająć się procedowaniem tzw. ustawy covidowej. Chodziło m.in. o podniesienie wynagrodzeń dla części medyków. – Twierdzą, że nie mieli czasu, aby zapoznać się z dokumentem. Mamy sytuację nadzwyczajną i tak jak każdy inny poseł mogli spokojnie przeczytać każdy z zapisów – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister Michał Wójcik. „Trzeba było przygotować ustawę na czas” – atakowała wcześniej Wójcika posłanka KO Barbara Nowacka.

„Obstrukcja opozycji totalnej odniosła sukces”. Ustawa covidowa odłożona

Sejm na początku wtorkowych obrad przychylił się do wniosku szefa klubu KO Cezarego Tomczyka o odroczenie obrad, aby posłowie mogli zapoznać się z...

zobacz więcej

Posłowie zebrali się we wtorek w Sejmie, by pracować m.in. nad nowymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania COVID-19. Jednak głosami opozycji udało się przyjąć wniosek o odroczenie obrad. Oznacza to, że decyzje o podniesieniu wynagrodzeń dla medyków czy zwolnieniu ich z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii (w ramach tzw. klauzuli dobrego Samarytanina) zostaną odłożone w czasie.

Przedstawiciele PO czy Konfederacji twierdzili, że nie mieli czasu na zapoznanie się z propozycjami zmian w przepisach. „Trzeba było przygotować ustawę na czas. Skonsultować. I wygrać głosowanie. A wy śpicie do południa. W kontekście pandemii też” – napisała na Twitterze Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej. „Sejm to nie folwark PiS, to nie taśmociąg bubli i blokowanie ustaw opozycji. A Terlecki i PiS niech się pogodzą, że przegrali głosowanie” – dodała.

„Pani poseł, w tej odpowiedzi tylko pani potwierdza moją tezę. »Wygrać głosowanie«? To nie są zwykle regulacje” – odpowiedział posłance wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. „Tu chodzi o sprawę życia i zdrowia ludzi, tu nikt nie wygrywa, ale tak naprawdę wszyscy możemy przegrać. Zrozumcie to wreszcie” – zaznaczył.

W rozmowie z portalem tvp.info dodał, że czas epidemii to moment, gdy powinna obowiązywać zasada „wszystkie ręce na pokład”. – Tymczasem opozycja zachowuje się nieodpowiedzialnie. Pogubili się. W nowelizacji są ważne przepisy, którymi powinniśmy się zająć. Opozycja nie zdała egzaminu i dała kolejny jasny przykład, że dobro obywateli nie jest u nich na pierwszym miejscu. Straciliśmy kolejny dzień w walce z COVID-em, w walce o życie i zdrowie Polaków – ocenił.

PO przeciwko „przejmowaniu przez ministra zdrowia szpitali samorządowych”

Wytłumaczcie mi, dlaczego tak cieszy przesunięcie o dobę procedowania nad ważną ustawą covidową. Lekarze nie mają już sił, szpitale pękają w...

zobacz więcej

Z kolei rzecznik PO Jan Grabiec podkreślał w Sejmie, że aż 28 posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu. Gdyby byli oni na sali, opozycja nie zdołałaby odrzucić propozycji partii rządzącej. „Co takiego ważnego mieli do roboty? Zaspali?” – pytał.

– Ponieważ sytuacja była wyjątkowa, marszałek Terlecki zwołał konwent i zaproponował przełożenie obrad o kilka godzin. Jeżeli opozycja miałaby potrzebę dokładniejszego zapoznania się z tekstem noweli, mogli ten czas na to wykorzystać – mówi portalowi tvp.info Wójcik.

Polityk dodaje, że później działacze opozycji wróciliby do pracy, a Sejm nie tracił kolejnych cennych dni. – Totalna opozycja nie była tym zainteresowana. To wpisuje się w ich strategię walki za wszelką cenę z każdą propozycją rządu. Nie ważne dla nich, że ta sprawa jest wyjątkowa i wszyscy powinniśmy działać razem – zaznacza.

Projekt ustawy covidowej wpłynął w poniedziałek o godz. 18. Dokument liczy 45 stron. Może dla polityków opozycji to zbyt mało czasu, aby do wtorku (do godz. 10) zapoznać się z dokumentem?

– O części tych propozycji można było przeczytać w mediach od kilku dni. Ktoś, kto zna procedury legislacyjne, nie robi takich rzeczy. Przeczytanie paru stron nie powinno być wielkim problemem. Opozycja popełniła duży polityczny błąd – odpowiada Michał Wójcik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej