RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska zwiększa udział w Funduszu Trójmorza. BGK inwestuje ponad miliard zł

Bank Gospodarstwa Krajowego jest inicjatorem i współzałożycielem funduszu (fot. Materiały prasowe)

Bank Gospodarstwa Krajowego inwestuje kolejne 250 mln euro w Fundusz Trójmorza, którego jest współzałożycielem i głównym inwestorem. Tym samym polski udział wzrasta do 750 mln euro – informuje BGK. Głównym celem Funduszu jest finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezydent Duda: Trójmorze może odegrać znaczącą rolę w przezwyciężaniu kryzysu

Region Trójmorza może odegrać znaczną rolę w przezwyciężaniu kryzysu spowodowanego pandemia koronawirusa – ocenił prezydent Andrzej Duda w...

zobacz więcej

Fundusz Trójmorza ma być międzynarodowym instrumentem finansowym uzupełniającym środki unijne, a także środki budżetowe państw Europy Środkowo-Wschodniej. Celem funduszu jest budowa infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej.

O zainwestowaniu kolejnej puli pieniędzy poinformowała prezes PGK Beata Daszyńska-Muzyczka, która już wcześniej wskazywała, że potrzeby inwestycyjne regionu szacowane są na 570 mld euro, a środki, które przeznaczy Komisja Europejska na ten cel w przyszłej perspektywie budżetowej, są niewystarczające.

Prezes BGK zaznaczyła, że fundusz ma być przedsięwzięciem komercyjnym, które ma przynosić zyski udziałowcom, w tym funduszom emerytalnym. – Pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na sytuację ekonomiczną wszystkich krajów i wymusiła podjęcie niestandardowych działań. Wyjście z kryzysu potrwa wiele lat, a długoterminowe inwestycje infrastrukturalne to dobry sposób na stymulowanie gospodarek. Fundusz Trójmorza angażuje się w inwestycje na zasadach komercyjnych. Zwiększenie zasobów funduszu pozwoli na realizację większej liczby projektów niosących długofalowe korzyści dla całego regionu. Stąd nasza decyzja o podwyższeniu zaangażowania o 250 mln euro – mówiła podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinnie.

Spotkanie to było piątym szczytem prezydenckim Inicjatywy Trójmorza. Wzięli w nim udział przedstawiciele 12 krajów tworzących Inicjatywę, wśród nich prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele Funduszu Trójmorza na czele z Beatą Daszyńską-Muzyczka, przewodniczącą jego rady nadzorczej. Inicjatorem i współzałożycielem funduszu jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Podpisanie aktu założycielskiego Funduszu Trójmorza nastąpiło pod koniec maja ubiegłego roku, a 17 lipca 2019 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu.

źródło:
Zobacz więcej