RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zjedli zepsuty makaron. Tydzień później już nie żyli

Po kilku godzinach od spożycia u osób, które spożywały makaron, wystąpiły objawy zatrucia (fot. Shutterstock/Dean Drobot)

Nie żyje dziewięcioro krewnych po tym, jak zjedli domowy makaron kukurydziany. W produkcie wykryto obecność kwasu wytwarzanego przez Pseudomonas cocovenenans.

Nowotwór zabił syna hollywoodzkiej gwiazdy

58-letni syn Roberta Redforda zmarł na raka wątroby. Wiadomość tę przekazała amerykańskim mediom jego żona Kyle. Agentka aktora Cindia Berger...

zobacz więcej

Do tragedii doszło w mieście Jixi w chińskiej prowincji Heilongjiang. 12 osób spożywało posiłek podczas rodzinnego spotkania. Dziewięć osób zjadło makaron kukurydziany.

Po kilku godzinach od posiłku u osób, które jadły taki makaron, wystąpiły objawy zatrucia. Tydzień później wszystkie osoby które spożyły wadliwy makaron już nie żyły.

Jak poinformowała prowincjonalna komisja zdrowia, w makaronie, który został wykonany z sfermentowanej mąki, stwierdzono obecność kwasu wytwarzanego przez Pseudomonas cocovenenans. To tlenowe bakterie, wywołujące choroby u ludzi i roślin.

Okazało się również, że składniki, z których przygotowany został posiłek, były mrożone nawet przez rok. W konsekwencji doszło do zepsucia żywności.

Spożywanie żywności skażonej kwasem bongkrekowym może spowodować silne zatrucie ludzi i zwierząt; prawdopodobieństwo zgonu wynosi 40-100 proc.

źródło:
Zobacz więcej