RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sportowcy jednym chórem: Bądźmy odpowiedzialni, maseczka obowiązkowa

„Musimy jeszcze trochę wytrzymać! Razem damy radę” – podkreślają sportowcy (fot. Instagram/kubaprzygonski/angelika.cichocka)

Od ponad tygodnia na terenie całej Polski ponownie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Ciągle zdarzają się jednak przypadki osób, które – nieświadomie lub z premedytacją – nie stosują się do przepisów. Z apelem w tej ważnej sprawie wyszli sportowcy, którzy w mediach społecznościowych zachęcają do solidarnego działania, by ograniczyć epidemię koronawirusa. „Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o siebie” – podkreśla Bartosz Zmarzlik, żużlowy mistrz świata.

Maseczka z powłoką biobójczą? Trwają prace nad certyfikacją

Opracowano innowacyjną technologię maseczek ochronnych o właściwościach biobójczych. Trwają prace nad ich certyfikacją oraz uruchomieniem linii...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Obowiązek noszenia maseczek wprowadzono wiosną, gdy po raz pierwszy zderzyliśmy się z epidemią Covid-19. Po kilku miesiącach obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej powrócił 10 października.

Jak donosi policja, wciąż wiele osób nie stosuje się do nakazu. Efekt? Ponad 50 tys. tysięcy mandatów i kilkaset tysięcy pouczeń – informowała w ubiegłym tygodniu Komenda Główna Policji.

Bez zachowania podstawowych zasad – przestrzegają wirusolodzy – nie ma mowy o zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W mediach społecznościowych akcję promującą noszenie maseczek i odpowiedzialne zachowanie w społeczeństwie rozpoczęli czołowi polscy sportowcy.

„Wierzę, że jeśli wszyscy będziemy odpowiedzialni, uda się nam przetrwać ten czas – razem, pomimo dystansu” – zaapelował kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski i gwiazdor Bayernu Monachium Robert Lewandowski.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Nośmy maseczki, bądźmy odpowiedzialni���� Dbajmy o siebie, naszych najbliższych, ale i o wszystkich, których mijamy każdego dnia. Proszę, noście maseczki, przestrzegajcie wytycznych sanitarnych i zalecanego dystansu społecznego. Wierzę, że jeśli wszyscy będziemy odpowiedzialni, uda się nam przetrwać ten czas - razem, pomimo dystansu ���� Wear a mask, be responsible���� Let's take care of ourselves, our loved ones, and everyone around. Please wear a mask, follow sanitary guidelines and recommended social distancing. I believe that if we are all responsible, we will be able to make it through this time - together, despite the distance ���� #RL9

Post udostępniony przez Robert Lewandowski (@_rl9)

„Nośmy maseczki, zachowajmy dystans, bądźmy odpowiedzialni. Dbajmy o siebie” – napisał w serwisie Instagram mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik. Do wpisu dołączył zdjęcie z podium – oczywiście w maseczce.

<

Podobnych głosów jest znacznie więcej.

Polski rajdowiec z zespołu Orlen Team Kuba Przygoński zaznacza, że zawodnicy chcą się ścigać, a fani – kibicować. „Wszyscy zakładamy maseczki!! Bez wyjątku!!” – apeluje.

Lekkoatleta, rekordzista polski w skoku o tyczce Piotr Lisek udostępnił nawet zdjęcie z treningu.


Z kolei mistrzyni Anita Włodarczyk opublikowała krótki poradnik, jak należy nosić maseczkę.„Dezynfekcja rąk, noszenie maseczki czy zachowanie dystansu społecznego to nawyki, które mogą uratować życie” – podkreśla lekkoatletka Angelika Cichocka.


Halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż Kamila Lićwinko udostępniła zdjęcie z dzieckiem.

„W tym czasie musimy być odpowiedzialni i dbać o siebie nawzajem, by zahamować ten przyrost zachorowań!” – apeluje kolarz torowy Mateusz Rudyk.


„Musimy jeszcze trochę wytrzymać! Razem damy radę” – dodaje Małgorzata Hołub-Kowalik, sprinterka i lekkoatletka.


źródło:
Zobacz więcej