RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zaskakujące wyniki w gospodarce. Przerosły prognozy analityków

Wzrost w większości działów przemysłu (fot. Shutterstock/TTstudio)

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 15,5 proc. Produkcja wzrosła w 23 spośród 34 działów – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Polskie fabryki mogą zyskać na kłopotach niemieckiego MAN-a

Restrukturyzacja niemieckich i austriackich zakładów koncernu MAN to szansa na więcej zleceń dla fabryk w Niepołomicach i Starachowicach – pisze...

zobacz więcej

Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji we wrześniu rdr o 3,5 proc., a mdm wzrostu o 12,6 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo we wrześniu wzrosła rdr o 3,6 proc., a mdm wzrosła o 3,0 proc.

Według GUS, we wrześniu w porównaniu do września 2019 roku, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 22,8 proc., mebli – o 15,8 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,1 proc. proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 10,7 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 7,9 proc., wyrobów z metali - o 7,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,4 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem 2019 roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 25,6 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 17,8 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 5,7 proc., metali – o 4,3 proc.

źródło:
Zobacz więcej