RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Efekty nowych obostrzeń najwcześniej za dwa, trzy tygodnie

Pod warunkiem, że będziemy rygorystycznie przestrzegać tych wszystkich obostrzeń (fot. Omar Marques/Getty Images)

Efekty wprowadzonych obostrzeń, o ile będą one rygorystycznie przestrzegane, mogą być widoczne za dwa lub trzy tygodnie – uważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Koronawirus: ponad 9 tys. zakażeń, ponad 100 osób nie żyje

Mamy 9291 kolejnych zakażeń koronawirusem – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W codziennym raporcie o stanie epidemii resort wskazał,...

zobacz więcej

– W mojej ocenie, biorąc pod uwagę rozpowszechnianie wirusa, wywoływanie objawów chorobowych, czas inkubacji choroby, to najwcześniej za dwa, trzy tygodnie można się spodziewać, żeby były jakieś efekty widoczne, pod warunkiem, że będziemy rygorystycznie przestrzegać tych wszystkich obostrzeń – powiedziała prof. Szuster-Ciesielska.

Jej zdaniem, obostrzenia należało już wprowadzić wcześniej, bo wystąpienia drugiej fali zakażeń można było być pewnym.

– Moim zdaniem przespano pewien okres. Ta druga fala zakażeń i zaostrzenie sytuacji epidemiologicznej na jesieni były nie tylko do przewidzenia, ale były pewne. Należało podjąć odpowiednio wcześniej kroki, zwłaszcza że w państwach sąsiednich czy zachodniej Europy bardzo wyraźnie widoczny był już wzrost liczby osób zakażonych i chorych. To był bardzo dobry czas, żeby wprowadzić chociażby powszechne stosowanie maseczek nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale także na otwartej przestrzeni – powiedziała wirusolog.

– Teraz musimy zacisnąć pasa, mieć na względzie własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych osób – dodała prof. Szuster–Ciesielska.

Przedstawiciele rządu wykluczają drugi lockdown

Rząd podejmuje działania, jakie są niezbędne w danym czasie; robimy wszystko, aby liczba łóżek i liczba respiratorów była na tyle duża, żeby nie...

zobacz więcej

W jej ocenie wskazówką w tej sytuacji mogą być prognozy i analizy matematyczne dotyczące przebiegu pandemii. Profesor przywołała jedną z takich analiz, która powstała w Instytucie Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, według której do lutego w Polsce liczba zgonów pacjentów z COVID–19 może sięgnąć 35 tys., a dziennie może być nawet do 20 tys. nowych przypadków zakażeń.

– To są prognozy oparte na modelach matematycznych, które biorą pod uwagę szybkość rozprzestrzeniania się wirusa i nałożone obostrzenia – zaznaczyła profesor.

Jak podkreśliła, najtrudniejszy do przewidzenia w tych prognozach jest czynnik socjalny, czyli jak często, w jakich miejscach i okolicznościach ludzie będą się ze sobą kontaktować. Dlatego prognozy oparte na modelach matematycznych są obarczone ryzykiem błędu zarówno na plus jak i na minus.

– Jakkolwiek by na to patrzeć, tego typu prognozy, wykonane w światowych ośrodkach, należy bardzo poważnie wziąć pod rozwagę – dodała prof. Szuster–Ciesielska.

źródło:

Zobacz więcej