RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spotkanie Cichanouska-Morawiecki. Liderka białoruskiej opozycji w Warszawie

Pierwsze spotkanie polskiego premiera z liderką białoruskiej opozycji odbyło się 9 września (fot. Krystian Maj/KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek ponownie spotka się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Głównym tematem rozmów będzie aktualna sytuacja i rozwój wydarzeń na Białorusi – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Cichanouska: Polska jest wspaniałym krajem

Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Ouest France”...

zobacz więcej

Liderka białoruskiej opozycji przyjedzie do Warszawy na zaproszenie Kolegium Europejskiego w Natolinie, gdzie weźmie udział w inauguracji roku akademickiego.

Podczas swojej wizyty w Polsce spotka się premierem Mateuszem Morawieckim. Będzie to drugie spotkanie szefa rządu z liderką opozycji na Białorusi. Głównym tematem rozmów będzie aktualna sytuacja i rozwój wydarzeń na Białorusi.

Rzecznik rządu przypomina, że poprzednie spotkanie odbyło się na początku września. Oprócz rozmów na temat przyszłości wschodniego sąsiada Polski, premier Morawiecki spotkał się z diasporą białoruską. Jako symbol solidarności szef polskiego rządu przekazał klucze do nowej siedziby Białoruskiego Domu w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się również spotkanie dotyczące wsparcia dla Białorusi.

„Premier Mateusz Morawiecki aktywnie uczestniczy w budowaniu międzynarodowego poparcia dla demokratycznych przemian na Białorusi. Pozostaje w stałym kontakcie z szefami państw i rządów Unii Europejskiej” – podkreślił Müller we wtorkowym komunikacie.

Cała Unia Europejska uznała wynik wyborów na Białorusi za niewiarygodny i wskazała potrzebę powtórzenia procesu wyborczego.

Białoruś: Skazano dziennikarzy zatrzymanych w czasie protestów

Na kilkanaście dni aresztu skazał w poniedziałek sąd w Mińsku pięcioro dziennikarzy. Byli oni zatrzymani podczas weekendowych protestów. Wśród...

zobacz więcej

Rzecznik rządu podkreślił też, że w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację społeczno-polityczną na Białorusi, polski rząd podjął zdecydowane działania i przyjął pakiet pomocowy „Solidarni z Białorusią”, na którego realizację polski rząd przeznaczy w pierwszym roku 50 mln zł. Z kolei program „Poland. Business Harbour” to przede wszystkim wsparcie polskiego rządu dla przedsiębiorczych Białorusinów z sektora ICT.

Müller przypomina także w komunikacie, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej premier przedstawił propozycję Grupy Wyszehradzkiej w sprawie przyjęcia Planu Gospodarczego dla Demokratycznej Białorusi. Została ona zaakceptowana przez wszystkich liderów w konkluzjach szczytu. To efekt skutecznych działań polskiego rządu w ścisłej współpracy z Grupą V4 w ostatnich kilku tygodniach.

„Plan Gospodarczy dla Demokratycznej Białorusi stanie się jednym z ogniw przygotowywanej przez UE pozytywnej oferty wsparcia transformacji systemowej i gospodarczej Republiki Białorusi. Będzie on dalej rozwijany i przedstawiany do realizacji w kolejnych miesiącach” – zaznaczył rzecznik rządu.

źródło:

Zobacz więcej