RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozprawa o RPO odwołana. Trybunał Konstytucyjny informuje o przyczynie

Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Ze względu na chorobę jednego z sędziów odwołana została wtorkowa rozprawa dotycząca przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego pięcioletniej kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika – poinformowało biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego. Według nieoficjalnych informacji powodem odwołania rozprawy nie jest COVID-19.

Posłanka Lewicy o RPO: To jest nasz urząd, instytucja, która ma nas bronić

Po co w konstytucji został zapisany urząd Rzecznika Praw Obywatelskich? To jest nasz urząd, to jest instytucja, która ma nas bronić – powiedziała w...

zobacz więcej

Do sprawy jest wyznaczony skład pięciorga sędziów TK. Przewodniczącą składu jest prezes Trybunału Julia Przyłębska, sprawozdawcą sędzia Stanisław Piotrowicz, zaś oprócz nich w składzie są sędziowie: Justyn Piskorski, Rafał Wojciechowski i Wojciech Sych. Początek rozprawy był wyznaczony na wtorek na godz. 13.

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września.

Sprawa dotyczy zbadania konstytucyjności de facto ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, która zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji RP wynosi 5 lat. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich „dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika”. Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września.

Wniosek posłów PiS


„Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu” – wskazywali w swym wniosku posłowie PiS.

źródło:

Zobacz więcej