RAPORT

Wojna na Ukrainie

SokzBuraka pokazuje dramat na Stadionie Narodowym. To fake news

Koronawirus. Groźny fake news ws. epidemii w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański, Facebook.com/sokzburaka)
Koronawirus. Groźny fake news ws. epidemii w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański, Facebook.com/sokzburaka)

„Tak nie wygląda kraj, który nad czymś panuje” – napisał na Facebooku hejterski profil SokzBuraka i opublikował zdjęcie stadionu. Na fotografii widać leżących gęsto na prowizorycznych posłaniach ludzi. Wszystko wygląda chaotycznie i sugeruje nieprzestrzeganie na Stadionie Narodowym zaleceń o dystansie społecznym. Jednak zdjęcie nie pochodzi z Warszawy, gdzie rząd PiS przygotowuje obecnie tymczasowy szpital. Zrobiono je w stanie Teksas (USA) w 2005 roku.

Szpitale polowe. „Obecny system funkcjonuje, ale musimy myśleć o czarnych scenariuszach”

– Sytuacja jest poważna i mimo tego, że uwalniamy i tworzymy kolejne miejsca dla pacjentów covidowych w szpitalach, to musimy, jako odpowiedzialny...

zobacz więcej

– Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstanie szpital polowy dla pacjentów chorych na COVID-19 – potwierdził w ostatnich dniach w rozmowie z TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller. Jak wyjaśnił, przez ostatnie miesiące wyznaczono miejsca na terenie całej Polski, w których mogą powstać szpitale bazujące m.in. na infrastrukturze sportowej. Sprawa wywołała duże zainteresowanie opinii publicznej.

Tymczasem hejterski profil SokzBuraka – którego administratorzy atakują polityków PiS i chętnie wspierają opozycję – wrzucił do sieci bardzo niepokojące zdjęcie. Pokazuje ono, jak na stadionowej płycie rozstawionych jest wiele łóżek i obok siebie leżą na nich setki osób. „Hej prawi mówicie, że wszystko jest ok? Tak nie wygląda kraj, który nad czymś panuje” – napisano.

Na wpis SokuzBuraka zareagowało ponad 1,5 tys. internautów. Część z nich udostępniała fotografię z niepokojącą informacją, a inni zostawiali swoje komentarze. „Tak wygląda kraj dotknięty nagłą klęską” – dodawał z kolei internauta, na którego powołał się SokzBuraka.

Okazuje się jednak, że zdjęcie nie zostało wykonane w Warszawie. Pokazuje, jak mieszkańcy miasta Houston (Teksas, USA) szukali schronienia po przejściu huraganu Katrina. Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w 2005 roku. Ówczesny huragan okazał się jednym z najbardziej niszczycielskich, jakie dotknęły Amerykanów w całej historii Stanów Zjednoczonych.

Koronawirus im nie straszny. Pseudokibice chcieli spotkać się w lesie

Policjanci po raz kolejny nie dopuścili do tzw. „ustawki” pseudokibiców. Dzięki śledzeniu grupy ponad 20 aut namierzyli miejsce, gdzie miało dojść...

zobacz więcej

Prędkość wiatru dochodziła wtedy do niemal 300 km/h. Straty materialne przekroczyły 80 mld dolarów, a tysiące osób straciło swoje domy. W sumie żywioł doprowadził do śmierci około 2 tysięcy osób.

Nawet tak poważna tragedia sprzed lat i obecna poważna sytuacja epidemiczna nie zatrzymały administratorów hejterskiego profilu przed rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji. W komentarzach pod postem można zauważyć, że część internautów rozpoznała oszustwo i zaapelowała o usunięcie wprowadzającej w błąd informacji. Niestety, od ponad 24 godzin zdjęcie i opis wprowadzają w błąd kolejnych użytkowników sieci.

Przypomnijmy, że na Stadionie Narodowym w salach konferencyjnych powstanie około 500 miejsc dla zakażonych koronawirusem – także z możliwością tlenoterapii na miejscu.

– Patrząc na rozwój sytuacji, to mogą być tygodnie, jak nie miesiące, w których będziemy mieć taką infrastrukturę w kilku miejscach Polski, by z jednej strony zabezpieczyć zdrowie i życie Polaków, z drugiej zabezpieczyć funkcjonowanie gospodarki – tłumaczył w ostatnich dniach rzecznik rządu Piotr Müller.

– Chcemy, by szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 na PGN Stadionie Narodowym był gotowy do funkcjonowania jak najszybciej; to kwestia dni nie tygodni – dodał szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że „to nie jest szpital na teraz”, bo służba zdrowia mimo trudności nadal działa. – Musimy myśleć o sytuacjach różnych, również o czarnych scenariuszach i dlatego tego rodzaju placówka powstaje – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej