RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczegóły powstawania szpitali tymczasowych. Szefernaker: Praca wre

W każdym mieście wojewódzkim przygotowana zostanie koncepcja szpitala tymczasowego, który przyjmie pacjentów z Covid-19. – Stawianie szpitali tymczasowych będzie trwało około 2-3 tygodni – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker w programie „#Jedziemy”. Jak przyznał, na całym świecie tego typu obiekty powstają, w przeważającej części, na halach targowych. Na podobnej koncepcji oparte są plany przygotowane przez wojewodów – zdradził.

Podwójne pensje dla medyków walczących z koronawirusem

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 i brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak już wcześniej informowano premier Mateusz Morawiecki w związku z pandemią koronawirusa podjął decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył, że mają one dopełnić istniejącą infrastrukturę – chodzi o zwiększenie dostępności łóżek.

Pierwszy tego typu obiekt powstanie na Stadionie Narodowym. W pierwszym etapie będzie dysponował bazą 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać rozwinięty do tysiąca miejsc.

– Praca na Stadionie Narodowym wre, dziś w planie jest wytyczanie szlaków czystych, szlaków skażonych. To także kwestia wygrodzenia pomieszczeń według przygotowanych planów. Od środy rozpocznie się zakładanie instalacji tlenowej, łóżka już są dostarczone – wyjaśnił na antenie TVP Info Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA wskazał, że Stadion Narodowy jest jednym z najnowocześniejszych budynków od strony biurowej w Warszawie. – Kojarzy raczej z płytą boiska, ale infrastruktura energetyczna czy sanitarna jest jedną z najnowocześniejszych – argumentował wybór lokalizacji.

Wskazał przy tym, że trwają prace koncepcyjne i wybór lokalizacji szpitali tymczasowych w pozostałych województwach.

„Podwojenie bazy łóżek covidowych w tydzień”. Konferencja ministra zdrowia

Ministerstwo Zdrowia planuje włączenie do walki z epidemią szpitali prywatnych oraz zmiany w funkcjonowaniu szpitali powiatowych i wojewódzkich. –...

zobacz więcej

– Na całym świecie szpitale tymczasowe powstają, w przeważającej części, na halach targowych. Plany przygotowane przez wojewodów, oparte są przede wszystkim o infrastrukturę hal targowych – powiedział gość programu „#Jedziemy”.

Zdaniem Szefernakera rząd jest gotowy, by w razie potrzeby w ciagu 2-3 tygodni w dowolnym województwie powstał szpital tymczasowy. Inwestycje będą realizowali wojewodowie jako przedstawiciele rządu w terenie, którzy już od marca koordynują walkę z Covid-19.

W poniedziałek prezydenci największych miast informowali o uzgodnionych lokalizacjach. W Poznaniu tymczasowy szpital dla osób zakażonych powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), z kolei w Krakowie prawdopodobnie na Hali Expo. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaproponował budynek przy ul. Paska 10 na szpital polowy lub izolatorium.

źródło:
Zobacz więcej