RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Film o grupie Ładosia na Festiwalu „Echa Katynia”

Premiera odbędzie się w Warszawie na Festiwalu „Echa Katynia” (fot. IPN)

Tajny plan ratowania Żydów, który w czasie Holokaustu realizowała Grupa Ładosia w porozumieniu z polskim rządem w Londynie, to temat nowego filmu dokumentalnego „Polmission. Tajemnice paszportów” w reż. Jacka Papisa. Premiera w sobotę w Warszawie na Festiwalu „Echa Katynia”.

„Potop” Sienkiewicza w Teatrze Śląskim. Premiera już wkrótce

Premiera teatralnej adaptacji jednej z najbardziej popularnych polskich powieści – „Potopu” Henryka Sienkiewicza – w reżyserii Jakuba Roszkowskiego...

zobacz więcej

„Echa Katynia” to Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach, którego ideą jest przypomnienie o destrukcyjnej sile systemów totalitarnych. Wydarzenie, podczas którego będzie można obejrzeć film „Polmission” i spotkać się z jego twórcami, odbędzie się w dniach 22-25 października w kinie Muranów.

– Film „Polmission. Tajemnice Paszportów” w reż. Jacka Papisa wyraźnie ukazuje akcję ratowania Żydów w okupowanej przez Niemcy Europie, która odbywała się dzięki fałszywie wypełnianym paszportom neutralnych państw. Była ona nie tylko wspólnym dziełem grupy polskich dyplomatów – na czele z Aleksandrem Ładosiem, ambasadorem RP w Szwajcarii – oraz współpracujących z nimi środowisk żydowskich, ale również tajnym przedsięwzięciem polskiego rządu na uchodźstwie. Polski rząd przeznaczał na ten cel środki finansowe pozyskiwane z różnych, w tym także z żydowskich źródeł – powiedział wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.

– Film pokazuje również, że ambasada w Bernie współpracowała w tym zakresie z co najmniej kilkoma innymi polskimi placówkami dyplomatycznymi, m.in. w USA, Japonii, Palestynie. Wyraźnie widać również tropy, że w akcję był zaangażowany polski wywiad, którego agenci byli rozlokowani w różnych częściach świata – dodał Szpytma, przypominając, że do placówki RP w Bernie spływały informacje o losie Żydów nie tylko w okupowanej Europie, ale nawet na Dalekim Wschodzie.

Polka pokieruje Galerią Narodową w Pradze

Alicja Knast wygrała konkurs i od nowego roku będzie zarządzała Galerią Narodową w Pradze – poinformował minister kultury Czech Lubomir Zaoralek. W...

zobacz więcej

IPN, który wraz z TVP jest koproducentem filmu, podkreśla, że jest to kontynuacja nagradzanego filmu „Paszporty Paragwaju” – również dokumentu wyprodukowanego przez IPN, a wyreżyserowanego przez Roberta Kaczmarka.

Film Papisa, który rozmawia z nim ze świadkami historii i historykami, opowiada o dalszych losach ocalonych przez Grupę Ładosia Żydów, których liczba sięga co najmniej kilkuset osób.

– To ważny aspekt tego filmu, ponieważ wielu z uratowanych Żydów dopiero teraz dowiaduje się, że przygotowane przez Grupę Ładosia paszporty paragwajskie i inne, którymi dysponowali otrzymali dzięki staraniu polskich dyplomatów. W filmie występują m.in. osoby uratowane takie jak Hanna Pick-Goslar – koleżanka ze szkoły Anny Frank, którą później spotkała w niemieckim obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen – zwrócił uwagę Szpytma.

– Mam nadzieję, że „Polmission”, którego koproducentem jest Biuro Edukacji Narodowej IPN, spotka się z podobnym odbiorem, jak nasza poprzednia produkcja, „Paszporty Paragwaju”. We współpracy z MSZ, polskimi placówkami dyplomatycznymi oraz często miejscowymi środowiskami żydowskimi „Paszporty Paragwaju” zostały wyświetlone w 21 krajach na czterech kontynentach – podkreślił wiceprezes IPN.

Przypomniał, że „Paszporty Paragwaju” poza Polską pokazano w Kanadzie, USA, na Kubie, w Argentynie, Chile, Izraelu, Danii, Niemczech, Holandii i Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Słowenii, Szwecji, Rosji, Białorusi, Czechach, na Cyprze i na Węgrzech.

Znany aktor: Ojciec zmarł kochając się z naszą matką. Przewidział taką śmierć

Ojciec Matthew McConaughey'a zmarł w trakcie stosunku seksualnego ze swoją żoną i matką znanego aktora. Mężczyzna przewidział własną śmierć –...

zobacz więcej

– Dzięki ciekawej tematyce i dedykowanym wielu ścieżkom językowym – nie tylko angielskiej czy hiszpańskiej, ale także francuskiej, rosyjskiej, włoskiej, węgierskiej, niemieckiej, hebrajskiej, słoweńskiej – film spotykał się z bardzo dobrym przyjęciem na całym świecie – dodał.

Grupa Ładosia (określana także jako Grupa Berneńska) to nielegalna polsko-żydowska struktura, która w latach 1942-43 zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów państw Ameryki Południowej. Dokumenty te trafiały do Żydów, którzy dzięki nim unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady i trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz do okupowanej Francji w Vittel, dzięki czemu część z nich doczekała końca wojny.

Bohaterską grupę tworzyli dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia: ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul Konstanty Rokicki i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także: poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein i przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Do początku 2020 r. Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3,2 tysięcy Żydów, których dyplomaci próbowali ratować; ocalono co najmniej kilkuset z nich.

źródło:

Zobacz więcej