RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk chwali się liczbą szpitali, które zwiększyła kreatywna księgowość

Tusk chciał uderzyć w rząd. Wypomniano mu liczby (fot. arch.PAP/Maciej Kulczyński)

Były premier Donald Tusk zaatakował obecny rząd za formę walki z epidemią koronawirusa. Napisał, że za jego rządów liczba szpitali bardzo się zwiększyła. Wypomniano mu, że placówek nie wybudowano więcej, lecz zmieniono statystyki GUS – filie szpitali kwalifikowano jako szpitale. O zamykaniu lecznic w czasach rządów PO-PSL głośno już było za sprawą taśm.

„Zamknij cztery szpitale i przyjdź po pieniądze”. Portal tvp.info i dziennikarze TVP3 Szczecin ujawniają kolejną taśmę

Dziennikarze portalu tvp.info i TVP3 Szczecin ujawniają kolejne fragmenty rozmów zarejestrowanych w restauracji Sowa & Przyjaciele. Bohaterami...

zobacz więcej

W poniedziałek poinformowano, że pierwszy tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, który odpowiada za koordynację działań w tej kwestii, poinformował, że będzie tam 500 miejsc, w tym 50 OIOM-owych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że premier wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim; w pierwszej kolejności w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim.

„Stadionów wystarczy, gorzej z respiratorami. Kupili ich mniej, niż zbudowano Orlików” – napisał Tusk na Twitterze w kontekście tych informacji. Kilka godzin później Tusk opublikował kolejny wpis, będący odpowiedzią na krytyczne komentarze do jego poprzedniej wypowiedzi.

„Krzyczącym, że powinienem był budować szpitale, nie stadiony, pragnę przypomnieć, że w latach 2005-2007, za rządów Kaczyńskiego, w Polsce liczba szpitali zmniejszyła się o 33, gdy za naszych rządów zwiększyła się o 208. Po 2015 znowu zaczęła spadać” – napisał Tusk.

Do wpisu byłego premiera odniósł się jeden z internautów. „Wiecie, jak wybudowali te szpitale? GUS-em! A konkretnie, zmianą statystki. Otóż, od 2012 r. filie szpitali zaczęli nazywać szpitalami. Ponadto, od 2012 r. dane z zakresu szpitali obejmują placówki MON i MSWiA” – napisał internauta.

Zamieścił też link do strony GUS, gdzie faktycznie zawarta jest taka informacja.

„Do 2011 r. liczba szpitali nie zawiera filii. Od 2012 r., w związku z wprowadzeniem ustawy o działalności leczniczej, dane o liczbie szpitali obejmują placówki, które do 2011 r. były traktowane jako filie. Od 2012 r. dane z zakresu szpitali ogólnych obejmują placówki MON i MSWiA” – podano na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Podobną co Tusk retorykę zastosował senator KO Marcin Bosacki. „Pomówmy o faktach. Między 2007 a 2015 rokiem, w latach kryzysu, nakłady na opiekę zdrowotną wzrosły z 50 na 80 mld zł. Zbudowano 208 szpitali” – napisał senator.

Bosackiemu odpowiedział inny internauta. Zamieścił tabelę z danymi GUS o liczbie szpitali publicznych i niepublicznych w latach 2005-11.

„Ale Państwo nie miało z tymi szpitalami w większości nic wspólnego. Po prostu zaczęliście prywatyzować służbę zdrowia. Powstała masa szpitali niepublicznych. W 2008 było ich 186, w 2011 już 313. Tymczasem w tym samym okresie liczba publicznych spadła z 546 do 501” – napisał internauta.

Tusk krytykuje rząd ws. koronawirusa. Poseł opozycji: Powinien zamilknąć [WIDEO]

Donald Tusk zaatakował rząd w związku z informacją o przekształceniu Stadionu Narodowego w tymczasowy szpital polowy. Zasugerował, że respiratorów...

zobacz więcej

O zamykaniu szpitali w odniesieniu do działań polityków Platformy głośno było za sprawą taśm ujawnionych przez portal tvp.info i TVP3 Szczecin.

Na nagraniach słychać, jak Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia w rządzie Donalda Tuska, dyskutuje z ówczesnym sekretarzem stanu w ministerstwie środowiska Stanisławem Gawłowskim i z samorządowcem Olgierdem Geblewiczem o pieniądzach, które resort zdrowia miałby przekazać szpitalom. Arłukowicz wspomina o zamykaniu placówek w województwie małopolskim, ponieważ jego zdaniem znajdują się „co drugą ulicę”.

– Nie chcę przegadać całego wieczoru o szpitalach, bo też chcę odsapnąć. Ty pewnie też. Ale powiem ci tylko jedno. To, co wyprawiają te chłopaki, przekracza wszelkie granice rozsądku. Przychodzi do mnie Sowa (Marek, marszałek województwa małopolskiego – przyp. red.) i mówi: miliard dla szpitala. Mówię: chłopie, k***a, masz tych szpitali co drugą ulicę. Zamknij cztery i przyjdź po 200 baniek, a nie po miliard. (...) – mówił na nagraniu Bartosz Arłukowicz.

źródło:
Zobacz więcej