RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duży wzrost zakażeń w Lombardii

Jak podkreśla prasa, władze regionu przewidują, że do końca października do tamtejszych szpitali trafi 4 tysiące chorych na Covid-19, w tym 600 na oddziały intensywnej terapii (fot. PAP/EPA/Mourad Balti Touati)

Lombardia poddaje się i wywiesza białą flagę – tak włoski dziennik „La Repubblica” komentuje wniosek władz tego regionu o wprowadzenie godziny policyjnej w związku z dużym wzrostem zakażeń. Według gazety podobną decyzję mogą podjąć inne regiony.

Włochy przygotowują nowe restrykcje przeciwko koronawirusowi

Włoski rząd przygotowuje kolejne restrykcje mające uchronić kraj przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dekret premiera ma wejść w życie w...

zobacz więcej

Szef władz regionu Attilio Fontana wraz z burmistrzami lombardzkich miast zwrócił się do rządu w Rzymie o wprowadzenie godziny policyjnej od godz. 23 do godz. 5, począwszy od czwartku. W tym czasie po ulicach będzie się można poruszać wyłącznie z powodów zdrowotnych, pracy lub innych uzasadnionych przyczyn.

Przedstawiciele lokalnej administracji opowiedzieli się za zamknięciem w weekendy centrów handlowych, z wyłączeniem sklepów spożywczych i tych z artykułami pierwszej potrzeby.

Wniosek w sprawie restrykcji poparł od razu minister zdrowia Roberto Speranza.

Jak podkreśla prasa, władze regionu przewidują, że do końca października do tamtejszych szpitali trafi 4 tys. chorych na Covid-19, w tym 600 na oddziały intensywnej terapii.

„La Repubblica” podkreśla w komentarzu, że jeśli region, który jest najważniejszym gospodarczym „motorem Włoch”, podejmuje decyzję o częściowej blokadzie, to „łatwo przewidzieć, że inne wcześniej czy później też złożą do rządu wniosek o wieczorny lockdown”.

Gazeta zaznacza jednocześnie, że decyzja Lombardii „cofa wszystkich z psychologicznego punktu widzenia do mrocznego klimatu kwarantanny na wiosnę”. W poniedziałek w regionie tym zanotowano ponad 1,6 tys. przypadków zakażeń. Dzień wcześniej było ich około 3 tys.

źródło:

Zobacz więcej