RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CNN atakuje Polskę „strefami wolnymi od LGBT”. Ambasada prostuje fake newsa

Ambasada opublikowała list na Twitterze (fot. Pexls)

Ambasada RP w USA opublikowała list, w którym odnosi się do reportażu CNN o osobach LGBT w Polsce. Zapewnia, że wszystkie osoby w Polsce, w tym członkowie społeczności LGBT, mają pełne prawo do ochrony przed nienawiścią, przemocą i dyskryminacją.

Fake news CNN. Artykuł o „strefach wolnych od LGBT” w Polsce

Amerykański portal CNN uderza w Polskę fake newsem o tzw. „strefach wolnych od LGBT”, które w rzeczywistości nie istnieją. W reportażu opublikowano...

zobacz więcej

„Polski rząd jest zobowiązany do przestrzegania zapisanych w Konstytucji RP praw wszystkich swoich obywateli, w tym równości wobec prawa i niebycia dyskryminowanym” – wskazano w liście opublikowanym na Twitterze.

Polska ambasada przekonuje w swym liście, że „wszystkie osoby w Polsce, w tym członkowie społeczności LGBT, mają prawo do pełnej ochrony przed nienawiścią, przemocą i dyskryminacją”. I zaznacza, że „ustawodawstwo RP gwarantuje równość i godność osobom LGBT we wszystkich obszarach życia, (co) jest zgodne z międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka”.

Sprawa praw osób o orientacji seksualnej innej niż heteroseksualna stała się głośna, gdy niektóre władze samorządowe w Polsce zaczęły przyjmować niewiążące prawnie uchwały o „strefach wolnych od ideologii LGBT”. Kwestia ta była poruszana m.in. przez Parlament Europejski.

W stanowisku przedstawionym w poniedziałek polska ambasada nazywa uchwały gmin „prawnie niewiążącymi deklaracjami, które zostały przyjęte przez nieliczną mniejszość samorządów w Polsce”. Dodaje, że władze państwowe „stanowczo potępiają” ustawianie tablic „strefa wolna od LGBT”.

Reportaż CNN zatytułowany był „Nie przynależysz tutaj. W polskich »strefach wolnych od LGBT« samo istnienie to już akt buntu”. Dziennikarze Rob Picheta i Ivana Kottasova napisali go na podstawie materiałów zebranych podczas wyjazdu do Polski w lecie, gdzie przeprowadzili rozmowy z reprezentantami różnych środowisk, w tym LGBT.

W wywiadach osoby ze środowiska LGBT mówiły, że nie czują się bezpiecznie. „Homofobiczna retoryka jest głoszona przez państwo i w kościołach, a wrogość na ulicach aż kipi” – napisano w reportażu. W amerykańskiej kampanii wyborczej do sprawy uchwał odniósł się pod koniec września kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden. „Wyrażę się jasno: prawa LGBTQ+ to prawa człowieka – a na »strefy wolne od LGBT« nie ma miejsca w Unii Europejskiej ani nigdzie na świecie” – napisał na Twitterze.

Ambasada RP w USA odpowiedziała na to, że opinia Bidena opiera się na niedokładnych informacjach medialnych, ponieważ w Polsce nie istnieją żadne „strefy wolne od LGBT”.

źródło:

Zobacz więcej