RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pacyficzny Pierścień Ognia wywołał trzęsienie ziemi na Alasce

Wydano ostrzeżenie o tsunami (fot. Wiki 2,0/Paxson Woelber)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 nawiedziło Wyspy Aleuckie w stanie Alaska – podały amerykańskie służby geologiczne USGS. Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Sand Point, Cold Bay i miasta Kodiak położonego na wyspie o tej samej nazwie.

Trzęsienie ziemi zniszczyło szkołę. Właścicielka prędko nie wyjdzie z więzienia

Właścicielka prywatnej szkoły w Meksyku została skazana na 31 lat więzienia za nieumyślne zabójstwo po tym, jak trzęsienie ziemi zabiło w należącym...

zobacz więcej

Zgodnie z pierwotnymi doniesieniami trzęsienie miało magnitudę 7,4. W kolejnych komunikatach USGS podwyższyło ją do 7,5.

Epicentrum poniedziałkowego trzęsienia znajdowało się na południe od Wysp Aleuckich – wskazały amerykańskie służby.

Aleuty to łańcuch małych wysp o powierzchni położonych w północnej części Oceanu Spokojnego, tworzących łuk, który biegnie na zachód od Alaski w kierunku Kamczatki.

Trzęsienia ziemi nie są rzadkością w tym regionie. Wyspy Aleuckie położone są w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, wzdłuż Rowu Aleuckiego.

Poprzednie trzęsienie dotknęło Alaskę 22 lipca. Jego magnitudę oszacowano na 7,8. Wtedy również ogłoszono alert przed tsunami na obszarze lądowym pomiędzy Morzem Beringa i Oceanem Spokojnym. Podziemne wstrząsy były zlokalizowane na głębokości 10 km, około 800 km na południowy zachód od Anchorage.

źródło:

Zobacz więcej