RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył rosyjskich hakerów

Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że oskarżył zaocznie sześciu byłych i obecnych oficerów GRU (fot. PAP/EPA/Andrew Harnik / POOL)

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone potępiły złośliwe cyberataki zorganizowane przez rosyjski wywiad wojskowy, w tym próby zakłócenia przyszłorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio. Oceniono, że była to próba zemsty.

Mają Trumpa za marionetkę Putina. Sami zaś marzą o resecie z Rosją

Amerykańska lewica od samego początku prezydentury Donalda Trumpa oskarżała go o bycie rosyjskim agentem. Zarzuty te nigdy nie zostały...

zobacz więcej

Poinformowano, że ataki zostały przeprowadzone przez jednostkę 74455 rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Odmówiono podania szczegółowych informacji. Zaznaczono, że były wymierzono w organizatorów igrzysk oraz między innymi sponsorów największego wydarzenia sportowego na świecie.

– Działania GRU przeciwko igrzyskom olimpijskim i paraolimpijskim są cyniczne i lekkomyślne. Potępiamy je z całą mocą – podkreślił brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab

Departament sprawiedliwości USA poinformował, że oskarżył zaoczenie sześciu byłych i obecnych oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego o udział w kampanii hakerskiej.

Według amerykańskich śledczych, oskarżeni odegrali „kluczową rolę” w atakach na takie cele jak sztab wyborczy Emmanuela Macrona podczas francuskich wyborów prezydenckich w 2017 roku, Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej, organizatorów odłożonej zimowej olimpiady w Tokio, która miała odbyć się w tym roku, organizatorów otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich oraz paraolimpiady w Korei Południowej. Celem ataków GRU były też amerykańskie firmy i szpitale, hakerzy próbowali ponadto torpedować brytyjskie śledztwo dotyczące prób zabicia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki.

Jak ocenił resort, ataki na organizatorów igrzysk olimpijskich i innych imprez sportowych były formą odwetu Kremla, który mścił się za to, że rosyjskich sportowców zawieszono po olimpiadzie w Soczi za korzystanie z dopingu.

– Żaden inny kraj nie zamienił swych cybernetycznych możliwości w broń w sposób tak niebezpieczny i nieodpowiedzialny jak Rosja – powiedział zastępca prokuratora generalnego USA John Demers.

źródło:

Zobacz więcej