RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morderstwo nauczyciela. Szef MSW nakazał zamknięcie Wielkiego Meczetu

Szef francuskiego MSW Gerald Darmani (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Szef MSW Francji Gerald Darmanin nakazał zamknięcie Wielkiego Meczetu w Pantin w Paryżu, największej muzułmańskiej świątyni we Francji. To reakcja na zamordowanie nauczyciela historii Samuela Paty'ego, który pokazywał uczniom karykatury Mahometa.

Makabryczne zabójstwo nauczyciela we Francji. Są kolejne zatrzymania

Francuska policja aresztowała w niedzielę rano 11. osobę, podejrzaną o związek z piątkowym brutalnym morderstwem nauczyciela historii Samuela...

zobacz więcej

– Poprosiłem prefekta Seine-Saint-Denis o zamknięcie meczetu w Pantin – powiedział minister w telewizji TF1 i zaznaczył, że prefekt powinien podpisać nakaz zamknięcia świątyni jeszcze w poniedziałek wieczorem.

W poniedziałek władze francuskie rozpoczęły serię akcji wymierzonych w ruch islamistyczny i obiecały „wojnę z wrogami Republiki”. Policja przeprowadziła operacje przeciwko „kilkudziesięciu osobnikom” w ramach walki z islamizmem.

Darmanin przekazał, żeprowadzonych jest ponad 80 śledztw dotyczących mowy nienawiści w internecie we Francji oraz bada się, czy niektóre organizacje, stowarzyszenia czy grupy działające we francuskiej społeczności muzułmańskiej, w tym Wspólnota przeciwko islamofobii we Francji (CCIF) powinny zostać rozwiązane w związku z oskarżeniami o propagowanie przemocy i nienawiści. W ramach tych dochodzeń doszło do zatrzymań.

Do zbrodni, która wstrząsnęła Francją, doszło w piątek. 18-letni mężczyzna o czeczeńskich korzeniach obciął głowę nauczycielowi historii Samuelowi Paty'emu niedaleko szkoły w Conflans-Sainte-Honorine pod Paryżem, w której Paty prowadził lekcje na temat wolności słowa i pokazywał karykatury Mahometa. Islamista został zastrzelony przez policję. Miał status uchodźcy.

źródło:

Zobacz więcej