RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Gigant polskiego powojennego kina”. Francuskie media składają hołd Pszoniakowi

Wojciech Pszoniak miał 78 lat (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Wojciech Pszoniak miał 78 lat (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Wojciech Pszoniak, wielki człowiek polskiego i francuskiego kina i teatru był szczególnie ceniony we Francji za występy u Andrzeja Wajdy czy w Theatre national de Chaillot w Paryżu – wskazują francuskie media, informując o śmierci aktora.

Wojciech Pszoniak nie żyje. Aktor miał 78 lat

W wieku 78 lat zmarł wybitny aktor filmowy i teatralny Wojciech Pszoniak. W ostatnim czasie zmagał się z chorobą nowotworową. Wśród wielu...

zobacz więcej

„Wojciech Pszoniak to wielki polski i francuski aktor filmowy i teatralny” – pisze stacja BFM TV, odejście aktora odnotowały też dzienniki „Le Monde" oraz „Le Figaro". Nie żyje „gigant polskiego powojennego kina” – napisała stacja France Info.

„Pszoniak pracował z najlepszymi aktorami: Gerardem Depardieu, Michelem Piccoli i Michelem Aumontem” – przypomina agencja AFP, podkreślając, że aktor we Francji był szczególnie ceniony za występy u Andrzeja Wajdy czy w Theatre national de Chaillot w Paryżu.

Francuzi pamiętają Pszoniaka między innymi z roli Robespierre'a w „Dantonie” Wajdy czy Moryca w „Ziemi Obiecanej” oraz z filmu „Korczak”. Polski aktor współpracował z Volkerem Schlöndorffem i Peterem Handtke - przypominają francuskie media.

W latach 80. Wojciech Pszoniak przeniósł się do Francji, gdzie był ceniony i został uhonorowany licznymi odznaczeniami.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wojciecha Pszoniaka. Aktor przez wiele lat rozwijał swoją karierę artystyczną we Francji. Ten przyjaciel Francji został mianowany komandorem Orderu Sztuki i Literatury w 2018 roku. Jest to wielka strata dla nas wszystkich” – napisał na Twitterze ambasador Francji w Polsce Frederic Billet.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej