RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Swiridow nie był wyłącznie dziennikarzem. To dezinformacja”. Komentarz do publikacji Sputnika

ABW działała na rzecz wydalenia Rosjanina z Polski ze względu na podejrzenia o szpiegostwo (fot. PAP/Paweł Supernak)
ABW działała na rzecz wydalenia Rosjanina z Polski ze względu na podejrzenia o szpiegostwo (fot. PAP/Paweł Supernak)

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił żądania Leonida Swiridowa wobec TVP. Rosjanin domagał się sprostowania fałszywej rzekomo informacji, że został wydalony z Polski w związku z oskarżeniami o szpiegostwo. Na prorosyjskim portalu Sputnik Swiridow jest określany wyłącznie jako dziennikarz. Tymczasem ABW działała na rzecz wydalenia Rosjanina z Polski, właśnie dlatego, że podejrzewała go o działalność szpiegowską. Sytuację skomentowano na twitterze Disinfo Digest, zajmującym się demaskowaniem fejkowych informacji.

Rosyjski Sputnik wspiera polityków PO w walce z przekopem Mierzei

Znany z promowania prorosyjskiej narracji portal Sputnik staje w obronie Róży Thun, która zapowiedziała działania na rzecz zablokowania przekopu...

zobacz więcej

Znany z szerzenia prorosyjskich treści portal Sputnik ponownie wrócił do sprawy Leonida Swiridowa. Jest to związane z faktem, że Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił jego żądanie wobec TVP. Rosjanin domagał się sprostowania fałszywej rzekomo informacji, że został wydalony z Polski w związku z oskarżeniami o rzekome szpiegostwo.

„Rosyjska propaganda wprowadza w błąd tezą jakoby wydalony z Polski na wniosek ABW Leonid Swiridow był tylko dziennikarzem. To dezinformacja. Swiridow pracował pod przykryciem dziennikarza” – czytamy na twitterowym koncie Disinfo Digest, zajmującym się demaskowaniem fejkowych informacji.

I rzeczywiście, procedura w sprawie cofnięcia Swiridowowi zgody na pobyt rezydenta długoterminowego UE toczyła się od października 2014 roku. Według medialnych doniesień ABW, która od początku nie komentuje sprawy, chciała wydalenia Rosjanina z Polski, bo podejrzewała go o działalność szpiegowską. Swiridow zapewniał, że nie ma związku z rosyjskimi służbami specjalnymi, a w Polsce wykonuje zawód dziennikarza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej