RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Londyn oskarża Moskwę o planowanie cyberataków w trakcie igrzysk w Tokio

Ze względu na rozbudowany system dopingu Rosjanie zostali wykluczeni z igrzysk w Tokio, które miały się odbyć w tym roku (fot. Stanislav Kogiku/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Londyn oskarża Moskwę o planowanie cyberataków podczas igrzysk w Tokio, które miały się odbyć w tym roku. W krótkim oświadczeniu szef dyplomacji Dominic Raab potępił „cyniczne i nieodpowiedzialne” działania Rosjan.

Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich po aferze dopingowej

Światowa Agencja Antydopingowa wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą...

zobacz więcej

Rosjanie mieli dokonać „cyfrowego rekonesansu”. Pod lupą mieli się znaleźć organizatorzy, sponsorzy, a także ludzie odpowiedzialni za logistykę. „Ataki na igrzyska, to kolejne akty wrogiej działalności ze strony Rosjan” – napisano w oświadczeniu brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dyplomaci nie ujawniają jednak szczegółów tych rzekomych planów, choć zakładają, że hakerzy działaliby podobnie jak podczas ceremonii otwarcia igrzysk zimowych z 2018 roku, czyli zawieszając strony internetowe tak, by nie można było wydrukować biletów czy też wyłączając wi-fi na stadionie – podaje „Guardian”, powołując się na resort.

Rosjanie zostali wykluczeni z imprezy w Tokio ze względu na rozbudowany system dopingu, wspierany przez państwo. Podobna sytuacja miała miejsce podczas igrzysk rozegranych w 2018 roku w Korei Południowej.

źródło:
Zobacz więcej