RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koronawirus im nie straszny. Pseudokibice chcieli spotkać się w lesie

Lębork. Skuteczna akcja pomorskiej policji (Fot. policja.gov.pl)
Lębork. Skuteczna akcja pomorskiej policji (Fot. policja.gov.pl)

Policjanci po raz kolejny nie dopuścili do tzw. „ustawki” pseudokibiców. Dzięki śledzeniu grupy ponad 20 aut namierzyli miejsce, gdzie miało dojść do starcia i wylegitymowali ponad 120 osób. Co ciekawe, chuligani robili wszystko, by utrudnić pracę funkcjonariuszy. Próbując wprowadzić policjantów w błąd złożyli nawet fałszywe zawiadomienie o rzekomej „ustawce” w innej lokalizacji.

Stonoga uciekł do Oslo: Potrzebuję pomocy, muszę odbyć kwarantannę, poproszę o azyl

„Zwracam się do Polonii w Oslo. Potrzebuję Waszej pomocy – jestem bezdomny. Muszę gdzieś odbyć 10 dniową kwarantannę” – napisał na Twitterze...

zobacz więcej

Powiat lęborski znajduje się w czerwonej strefie. Oznacza to, że możliwość organizowania zgromadzeń jest tam zmniejszona do 10 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos. Z kolei wydarzenia sportowe nie mogą odbywać się z udziałem publiczności. Obostrzenia dotyczące koronawirusa to jednak tylko niewielki ułamek tych, które mogły zostać złamane w ostatni weekend przy okazji jednego z meczy piłkarskich.

Mundurowi ustalili, że do Lęborka wybierają się pseudokibice i może dojść do siłowej konfrontacji. W akcję zaangażowano więc niemal 130 funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku oraz Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku i Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Policjanci mieli zabezpieczać mecz lęborskiego i słupskiego klubu. Ochraniali teren wokół stadionu oraz kontrolowali trasę przemieszczania się kibiców Pogoni Lębork, Gryfa Słupsk oraz sympatyzujących z nimi kibiców Chojniczanki Chojnice.

Płażyński o zdrowiu Giertycha: „Oby mógł odpowiadać, jak każdy inny przed sądem”

Prokuratura nie złożyła wniosku o tymczasowy areszt Romana Giertycha. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że jest to efekt stanu zdrowia adwokata. –...

zobacz więcej

Ustalenia policjantów wskazywały na to, że poruszający się prywatnymi samochodami pseudokibice będą dążyli do tzw. „ustawki” w lesie na terenie powiatu lęborskiego. Wyznaczeni przez dowódcę akcji funkcjonariusze kontrolowali więc trasę przemieszczania się blisko 20 pojazdów z pseudokibicami oraz miejsce, w którym ujawnili grupę około 50 pseudokibiców lęborskiej drużyny.

Pozostali funkcjonariusze zabezpieczali teren stadionu, gdzie zgromadziło się kilkudziesięciu kibiców, skutecznie izolując ich od siebie. Mimo, że sposób przemieszczania się kibiców i ich zachowanie polegające m.in. na fałszywym zawiadomieniu o „ustawce” w rejonie Cewic, jednoznacznie wskazywało na to, że dążą do konfrontacji, próbując przy tym rozdzielić siły policyjne, działania pomorskich mundurowych nie dopuściły do spotkania i eskalacji agresywnych zachowań.

W trakcie prowadzonych działań wylegitymowano 125 osób, a na jedną z nich nałożono mandat karny w wysokości 500 zł za zakłócanie porządku publicznego. W związku z fałszywym zgłoszeniem o „ustawce” lęborscy policjanci prowadzą czynności o wykroczenie z art. 66 kw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej