RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burmistrz Kopenhagi przyznał się do molestowania i ustąpił ze stanowiska

Odejście Jensena nastąpiło gdy dwie kobiety, w tym jedna zatrudniona przez socjaldemokratów, opisały, że były molestowane seksualnie przez Jensena w 2012 i 2017 roku (fot. PAP/EPA/Philip Davali)

Burmistrz Kopenhagi Frank Jensen ustąpił w poniedziałek z zajmowanego od 10 lat urzędu po przyznaniu się do kilku przypadków molestowania. Przeprosił – jak określił – „kobiety, które obraził”. Zrezygnuje również z funkcji wiceszefa rządzącej w kraju Partii Socjaldemokratycznej (SD).

„Seksizm i molestowanie seksualne w polityce”. Dunki piszą list otwarty [WIDEO]

Kilkaset duńskich kobiet zaangażowanych w politykę podpisało się pod listem otwartym „ws. seksizmu, molestowania seksualnego i nadużycia siły” w...

zobacz więcej

Z zadowoleniem jego rezygnację przyjęła premier Mette Frederiksen, nazywając ją w swoim poście na Facebooku „słuszną decyzją”. – Jest oczywiste, że my w Partii Socjaldemokratycznej mamy problemy i to musi się teraz zmienić – powiedziała w poniedziałek duńskiej agencji informacyjnej Ritzau.

Odejście Jensena nastąpiło po tym, gdy dwie kobiety, w tym jedna zatrudniona przez socjaldemokratów, opisały, że były molestowane seksualnie przez Jensena w 2012 i 2017 roku. Z ich wypowiedzi, opublikowanych w piątek przez dziennik „Jyllands-Posten Morgenavisen”, wynika, że oba incydenty miały miejsce podczas spotkań towarzyskich, a Jensen dotykał kobiety wbrew ich woli.

Jensen napisał na Facebooku, że był częścią „szkodliwej” i „starej” kultury Partii Socjaldemokratycznej. – Chciałbym przeprosić kobiety, które obraziłem – oświadczył Jensen w poniedziałek na konferencji prasowej.

Seria przypadków molestowania seksualnego w Danii wyszła na jaw w ciągu ostatnich miesięcy, gdy coraz więcej kobiet w polityce, przemyśle filmowym i mediach zgłosiło się, aby opisać incydenty z udziałem kolegów i przełożonych. Frederiksen chwaliła Jensena za ponad 30-letnią karierę polityczną, ale przyznała, że „problemy nie do pokonania blokują dalsze zaangażowanie polityczne”.

59-letni Jensen był burmistrzem Kopenhagi od 2010 r. W latach 1994-96 – minister ds. badań, w latach 1996-2001 – minister sprawiedliwości.

W innej głośnej sprawie lider Partii Radykałów Liberalnych (DRV), kluczowego sojusznika w rządzie mniejszościowym, ustąpił na początku października po próbie ukrycia molestowania seksualnego koleżanki z partii w 2012 roku.

źródło:

Zobacz więcej