RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podwojenie łóżek covidowych w szpitalach. Kolejne szpitale polowe na Mazowszu

Do środy zostaną wydane decyzje o przekształceniu poszczególnych szpitali powiatowych (fot. PAP/Leszek Szymański)

Szpitale mają do dyspozycji 15 tysięcy łóżek covidowych. Ministerstwo Zdrowia zakończyło kontrolę dostępności łóżek w placówkach medycznych. W ciągu tygodnia resort planuje podwoić tę liczbę. Na Mazowszu, po ogłoszeniu lokalizacji pierwszego szpitala polowego (na stołecznym Stadionie Narodowym) planuje się już otwarcie kolejnego.

Stadion Narodowy przekształcony w szpital. Rzecznik rządu podał szczegóły

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstanie szpital polowy dla pacjentów chorych na Covid-19 – potwierdził w TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział dzisiaj, że w szpitale covidowe ma zostać przekształcona część szpitali powiatowych. Wojewodowie mają do środy wydać decyzje o przekształceniu dla poszczególnych placówek. Resort zdrowia szacuje, że dzięki temu liczba łóżek dla pacjentów covidowych zwiększy się o 10 tysięcy.

Ministerstwo planuje również zmiany w szpitalach wojewódzkich. Placówki te mają przekształcić oddziały internistyczne, w całości lub częściowo, w oddziały covidowe. W ten sposób baza dostępnych łóżek covidowych zwiększy się o kolejne 3 tysiące. Kolejne tysiąc łóżek ma pochodzić ze szpitali prywatnych. Ministerstwo Zdrowia chce zaangażować prywatne lecznictwo w walkę z epidemią. Do środy ma powstać lista szpitali prywatnych, które przygotowują miejsca dla pacjentów z COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia chce również zwiększyć liczbę personelu medycznego w szpitalach. W tym celu Adam Niedzielski zapowiedział podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19. Dodatek będzie przysługiwał wszystkim pracownikom medycznym zaangażowanym w walkę z epidemię, a więc lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym. Minister zapowiedział również, że wszyscy medycy, którzy pójdą na kwarantannę lub izolację otrzymają sto procent wynagrodzenia. Podobnie będzie w przypadku przedstawicieli służb mundurowych.

Szef resortu zdrowia mówił też o propozycji tak zwanej klauzuli dobrego Samarytanina. Znosi ona odpowiedzialność karną w przypadku pracowników medycznych, którzy popełnią błąd zajmując się pacjentami covidowymi. Resort chce ułatwić lekarzom z zagranicy podjęcie pracy w Polsce.

Zmiany obejmą również punkty testowe drive thru. Od teraz będą one obsługiwane przez żołnierzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy medyczni, którzy pracowali w tych punktach, będą mogli wrócić do szpitali do swoich standardowych obowiązków. Ministerstwo liczy, że ta decyzja również znacząco zwiększy dostępność personelu medycznego.

Koronawirus: nowe dane o epidemii. Spadek liczby zakażeń i zgonów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7482 nowo odnotowanych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej infekcji SARS-CoV-2 potwierdzono jak dotąd w...

zobacz więcej

Minister Niedzielski przypomniał również, że na mocy decyzji premiera Mateusza Morawieckiego w każdym mieście wojewódzkim powstanie szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na COVID-19. Powstanie szpitali ma nadzorować Kancelaria Premiera, a ich utworzeniem mają zajmować się resorty obrony i spraw wewnętrznych i administracji. Szpitale tymczasowe mają być także obsługiwane przez pracowników mundurowych.

W przypadku woj. mazowieckiego, gdzie pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 z pięciuset łóżkami powstanie na Stadionie Narodowym, . Będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 OIOM-owych. trwa już analiza wariantów lokalizacyjnych drugiej takiej placówki.

– Na chwilę obecną nie ma wskazanego jeszcze takiego miejsca. Na pewno będziemy o decyzjach informować – powiedziała rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Jak dodała w szpitalach na Mazowszu nadal są wolne miejsca dla pacjentów z Covid-19. W niedzielę były to 593 łóżka.

Od początku października liczba aktywnych chorych na Covid-19 w Polsce wzrosła czterokrotnie.

źródło:
Zobacz więcej