RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PGE do 2050 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną

Do 2030 OZE ma stanowić 50 proc. generowanej energii (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Największa polska spółka energetyczna PGE planuje, by w 2050 r. 100 proc. sprzedawanej energii elektrycznej pochodziło z OZE – wynika z opublikowanej w poniedziałek strategii. Głównymi kierunkami są inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz sieci.

Niemiecka spółka należąca do PGNiG kupiła gaz z norweskiego szelfu

PST, niemiecka spółka PGNiG, podpisała z firmą Aker BP umowę na dostawy gazu ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – podało w piątek PGNiG....

zobacz więcej

Do 2030 r. PGE zamierza wybudować 2,5 GW nowych mocy w morskich elektrowniach wiatrowych, 3 GW w fotowoltaice oraz rozbudować portfel lądowych farm wiatrowych o co najmniej 1 GW. Projektom tym będzie towarzyszyć program magazynów energii o mocy co najmniej 0,8 GW. Nakłady inwestycyjne do 2030 r. mają sięgnąć 75 mld zł. Do 2025 r. spółka planuje obniżyć swoje koszty stałe o 25 proc.

Strategia przewiduje, że do 2030 r. nastąpi zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w portfelu do poziomu 50 proc. oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 proc., co oznacza 120 mln ton mniej emisji CO2. Do 2040 r. PGE chce mieć do 6,5 GW mocy w morskich elektrowniach wiatrowych. Do 2050 r. PGE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną czyli zero emisji netto CO2 oraz zapewniać 100 proc. zielonej energii dla klientów.

– Nasza wizja wynika z analiz. Od transformacji nie ma odwrotu – oświadczył prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas prezentacji nowej strategii.

– Naszym długoterminowym celem strategicznym jest, aby w 2050 roku 100 proc. energii sprzedanej przez PGE pochodziło ze źródeł odnawialnych. Klienci oczekują energii produkowanej w sposób przyjazny dla środowiska. Dlatego będziemy realizować ambitny program – dodał Dąbrowski.

„Firmy zombie” zagrażają gospodarce

Jedna na sześć firm w Niemczech może być „firmą zombie”: zbankrutowałaby bez pomocy państwa – szacuje dyrektor generalny Deutsche Bank Christian...

zobacz więcej

Zaznaczył, że zakłada, iż w przyszłości podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju będzie energetyka jądrowa.

Występując na prezentacji nowej strategii minister aktywów Jacek Sasin podkreślił, że PGE tworzy „dokument epokowy dla całej energetyki”.

– Nie mam wątpliwości, że ta strategia będzie punktem odniesienia dla innych spółek, tak by niedługo moglibyśmy powiedzieć, że mamy spójny plan transformacji energetyki i spójny pogląd, jak to będzie wyglądało za 30 lat – mówił Sasin.

Potwierdził, że MAP pracuje nad wydzieleniem ze spółek energetycznych z udziałem państwa aktywów węglowych, oraz stworzenia drugiego obok konwencjonalnego nurtu energetyki. – Opartej o źródła odnawialne energetyki przyszłości – oświadczył Sasin. Nie podał jednak terminów.

Dąbrowski ocenił, że optymalnym terminem byłby koniec 2021 r. Podkreślał, że podział PGE i wydzielenie aktywów węglowych do innego podmiotu jest konieczne, by pozostała część spółki mogła się rozwijać. Będzie mogła zaciągnąć dług do poziomu 30-35 mld zł – dodał, wyjaśniając, że instytucje finansowe są do tego skłonne.

źródło:

Zobacz więcej