RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef UOKiK nałożył ponad 60 mln złotych kary na PKO BP i Pekao

Podstawą do zajęcia się sprawą były sygnały od konsumentów (fot. Shutterstock/B. Godart)

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył kary na PKO BP i Pekao w sumie na ok. 62 mln zł – poinformował UOKiK. Chodzi o niedozwolone postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych.

UOKiK zbadał hulajnogi. Wiele może stwarzać zagrożenie

Inspekcja Handlowa zakwestionowała 18 z 39 partii hulajnóg, co stanowi 46,15 proc. sprzętu – podał w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i...

zobacz więcej

„Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał kolejne decyzje dotyczące niedozwolonych postanowień określających zasady ustalania kursów walut. Suma kar nałożonych na PKO BP i Pekao wyniosła około 62 mln zł” – poinformował UOKiK w poniedziałkowym komunikacie.

Jak wyjaśniono, prezes w wydanych decyzjach zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych.

„Postanowienia te określają zasady ustalania kursów walut obcych, w oparciu o które banki przeliczają raty kredytów. W rezultacie banki mogą dowolnie kształtować kursy walutowe, a kredytobiorcy nie są w stanie przewidzieć wysokości płaconych rat” – czytamy. przeliczane komisyjnie w placówkach pocztowych” – podkreślono.

Jak dodano, podstawą do zajęcia się sprawą były sygnały od konsumentów.

Za stosowanie klauzul niedozwolonych Chróstny nałożył następujące kary: PKO BP – 40 741 440 zł; Pekao – 21 088 642 zł.

źródło:

Zobacz więcej