RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Władze Słowenii przywróciły stan wyjątkowy w związku z pandemią

Poprzednio stan wyjątkowy obowiązywał od 12 marca do końca maja (fot. Milos Vujinovic/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

W związku ze znacznym wzrostem liczby nowych infekcji koronawirusowych władze Słowenii wprowadziły w poniedziałek ponownie 30-dniowy stan wyjątkowy – poinformowała słoweńska agencja prasowa STA.

USA i Brazylia: Dziesiątki tysięcy nowych zakażonych, nadal sporo zgonów

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 57 519 nowych przypadków zakażenia Covid-19 i 711 kolejnych zgonów – poinformował...

zobacz więcej

Nie pociągnie to za sobą na razie żadnych bezpośrednich konsekwencji, dając jednak władzom podstawę prawną dla wprowadzania lokalnie zróżnicowanych przedsięwzięć prewencyjnych.

Poprzednio stan wyjątkowy z powodu koronawirusa obowiązywał w Słowenii od 12 marca do końca maja.

W ramach wcześniejszych restrykcji mieszkańcom 9 spośród 12 regionów Słowenii zakazano w piątek ich opuszczania, co jednak nie dotyczy na przykład dojazdów do pracy. Ponadto od poniedziałku dla uczniów od szóstej klasy wzwyż nauka odbywać się będzie w trybie zdalnym.

W liczącej nieco ponad 2 mln mieszkańców Słowenii zarejestrowano w sobotę 897 nowych przypadków nosicielstwa koronawirusa, a w niedzielę kolejnych 726. W porównaniu z początkiem tygodnia oznacza to ich podwojenie. W okresie 14 dni do niedzieli odnotowano 317 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców.

Według oficjalnych danych, od początku pandemii zaraziło się w Słowenii koronawirusem 13 151 ludzi, z których 187 zmarło.

źródło:

Zobacz więcej