RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mija 36. rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki

Msze za Ojczyznę odprawiane przez księdza Jerzego w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi (fot. Adam Guz/Getty Images Poland/Getty Images)
Msze za Ojczyznę odprawiane przez księdza Jerzego w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi (fot. Adam Guz/Getty Images Poland/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mija 36. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Tego dnia przypada również Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podpisano list intencyjny

List intencyjny ws. powołania Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach – Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w...

zobacz więcej

Msze za ojczyznę odprawiane przez ks. Jerzego w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi. W homiliach kapłan otwarcie mówił o obronie ideałów Solidarności i sprzeciwie wobec przemocy.

Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy. Przestrzegał jednocześnie przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc zasadę „zło dobrem zwyciężaj”.

Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez bezpiekę, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji.

19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW, przebranych za funkcjonariuszy drogówki. Po brutalnych torturach esbecy skrępowali księdza sznurem, ciało obciążyli workiem z kamieniami i wrzucili do rzeki. stracona w więzieniu federalnym Zwłoki kapłana wyłowiono z zalewu na Wiśle 30 października 1984 r. Tego samego dnia ks. Andrzej Przekaziński powiedział wiernym zgromadzonym w kościele św. Stanisława Kostki o tym tragicznym wydarzeniu. Ludzi ogarnęła rozpacz i ból.

10. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Mija 10 lat od beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, męczennika za wiarę zamordowanego przez...

zobacz więcej

Pogrzeb zamordowanego kapłana odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie; zgromadził tysiące wiernych z całej Polski i zamienił się w wielką manifestację podziemnej Solidarności.

6 czerwca 2010 r. duchowny został beatyfikowany.

Z okazji 36. rocznicy śmierci księdza swoje listy przekażą do jego sanktuarium prezydent i premier. Tegoroczne obchody będą utrudnione przez pandemię; wierni zaproszeni są do uczestnictwa przez media i w internecie.

Uroczysta msza święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację kapłana odprawiona zostanie o godz. 18 w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Będzie jej przewodniczył bp Piotr Jarecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej