RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski o Wspólnej Polsce: Musimy robić to, co PiS

Wspólna Polska ma uzupełniać pracę partii politycznych – deklaruje Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

PiS z sukcesem wykorzystywał bardzo wiele instrumentów i my musimy robić to samo, jeśli myślimy o odsunięciu prawicy od władzy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i lider powołanej w weekend Wspólnej Polski. Jego zdaniem bez zaplecza intelektualnego Platforma Obywatelska będzie miała w przyszłości kłopoty z wygraniem wyborów.

Wiceszef PO powołuje „ruch społeczny”. Zaatakował rząd i media publiczne

Powołujemy ruch, który chce Polski, w której cel nigdy nie uświęca środków, Polski, w której prawo jest fundamentem działania państwa, prawo zawsze...

zobacz więcej

W sobotę wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność ruchu Wspólna Polska, który – jak podkreślał – ma stworzyć „dekalog wartości, pragnień, marzeń, które są wspólne dla Polek i Polaków”. Przez ostatnie tygodnie niejasne było jednak, czym w istocie będzie „ruch Trzaskowskiego”, nie wszystko wyjaśniło się zresztą także w weekend.

W wywiadzie dla „Super Expressu” Trzaskowski mówi o swoich spostrzeżeniach z kampanii prezydenckiej.

„Przekonałem się, że jeśli opozycja nie będzie miała dodatkowych, konkretnych instrumentów w ręku, piekielnie trudno będzie jej wygrać wybory. Bez zaplecza intelektualnego, bez możliwości uwolnienia energii tych, którzy nie chcą się z różnych powodów zapisywać do partii politycznych, bez odpowiedniej diagnozy problemów Polek i Polaków, mobilizacji społecznej zwłaszcza (...), trudno będzie o zmiany polityczne w naszym kraju” – ocenia.

Mówiąc o „zapleczu intelektualnym” PO nie kryje, że za wzór stawia środowiska zrzeszone wokół Prawa i Sprawiedliwości.

„PiS grał – i nadal gra – na kilku fortepianach. Nie tylko stworzył silną partię polityczną. Tworzył też platformy internetowe, sieci organizacji analityczny, fundacje, w tym kluby »Gazety Polskiej«” – stwierdził wiceprzewodniczący PO.

„Rafał Trzaskowski po prostu nie lubi samorządu, chce z tego uciec”

– Nie mamy powodu do niepokoju. Na scenie politycznej jest miejsce na różne ruchy – stwierdził w programie „Strefa starcia” poseł PSL Stefan...

zobacz więcej

„To wszystko pozwalało PiS być dużo silniejszym jako formacji politycznej” – stwierdził Trzaskowski.

Założyciel Wspólnej Polski podkreślił, że prawica „świetnie zorganizowała się” choćby w kwestii obecności w internecie.

„PiS z sukcesem wykorzystywał bardzo wiele instrumentów i my musimy robić to samo, jeśli myślimy o odsunięciu prawicy od władzy” – dodał.

Zdaniem Trzaskowskiego Wspólna Polska ma „uzupełniać pracę partii politycznych, a nie ją zastępować”.

źródło:
Zobacz więcej