RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA i Brazylia: Dziesiątki tysięcy nowych zakażonych, nadal sporo zgonów

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 57 519 nowych przypadków zakażenia Covid-19 (fot. John Moore/Getty Images)
W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 57 519 nowych przypadków zakażenia Covid-19 (fot. John Moore/Getty Images)

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 57 519 nowych przypadków zakażenia Covid-19 i 711 kolejnych zgonów – poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Według brazylijskiego ministerstwa zdrowia zarejestrowano w tym kraju 10 982 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Te kraje zajmują dwa pierwsze miejsca pod względem liczby zgonów spowodowanych COVID-19.

Europa w czerwcu ogłaszała zwycięstwo nad epidemią. Teraz rekordy padają niemal wszędzie

Jeszcze kilka miesięcy temu liderzy państw Unii Europejskiej znosili lockdowny i ogłaszali wygraną z pandemią koronawirusa. – Francja zwyciężyła...

zobacz więcej

Według danych amerykańskiej uczelni od wybuchu pandemii zdiagnozowano w całym kraju 8 142 913 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło łącznie 219 676 osób.

Jak zauważyła telewizja CNN, w USA rejestruje się ostatnio średnio ponad 55 tys. nowych przypadków Covid-19 dziennie. Jest to ponad 60 proc. więcej niż w połowie września. Zdaniem ekspertów kraj znajduje się „w samym środku przerażającej fali nasilenia pandemii”.

Z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że tylko w stanach Missouri i Vermont nastąpił ponad 10 proc. spadek średniej liczby zgłoszonych przypadków w ciągu ostatniego tygodnia. Z kolei w Connecticut i na Florydzie było ich co najmniej o 50 proc. więcej.

W 27 stanach, w tym w Kolorado, Illinois, Indianie, Massachusetts, Michigan, New Jersey, Rhode Island, Teksasie i Wisconsin, odnotowano wzrosty od 10 do 50 proc. W pozostałych stanach sytuacja utrzymuje się na jednakowym poziomie.

– To naprawdę straszny okres i ludzie muszą być ostrożni – mówił cytowany przez CNN epidemiolog dr Abdul El-Sayed.

Liczba zakażeń koronawirusem w USA przekroczyła 8 milionów

Dobowy bilans nowych przypadków Covid-19 w Stanach sięgnął 69 156 przypadków, o ponad 5 tys. więcej niż wczoraj. W porównaniu z poprzednimi 24...

zobacz więcej

Wraz ze wzrostem zakażeń coraz więcej ludzi trafia do szpitali. W Nowym Meksyku liczba hospitalizacji wzrosła w tym miesiącu o ponad 100 proc. – przyznała gubernator tego stanu Michelle Lujan Grisham.

– W ślad za większą liczbą hospitalizacji nastąpi prawdopodobnie wzrost liczby zgonów spowodowanych koronawirusem – ocenił dr Francis Collins, dyrektor National Institutes of Health (Krajowy Instytut Zdrowia).

Średnio 700 zgonów dziennie z powodu koronawirusa to znacznie mniej niż w lipcu i sierpniu, kiedy umierało po 1 tys. Amerykanów w ciągu doby. Naukowcy z University of Washington przewidują jednak, że do połowy stycznia w Stanach Zjednoczonych może dojść do ponad 2,3 tys. przypadków śmiertelnych dziennie. 

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 10 982 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 230 kolejnych zgonów – poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Dzień wcześniej resort zdrowia informował o ponad 24 tys. nowych infekcji i 461 zgonach. Łączna liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 153 905, a osób zainfekowanych – do 5 235 344.

Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie – po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.

źródło:

Zobacz więcej