RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy Jork: Wesele na 10 tys. gości? Nie w czasach epidemii...

Suknia ślubna z modnym i wymaganym dodatkiem w postaci pasującej maseczki na witrynie nowojorskiego sklepu (fot. Noam Galai/Getty Images)

Władze Nowego Jorku udaremniły urządzenie w poniedziałek na Brooklynie wesela, na które miało przybyć około 10 tys. gości. Urzędnicy ostrzegli, że narusza to wydane z powodu Covid-19 przepisy o zgromadzeniach.

Liczba zakażeń koronawirusem w USA przekroczyła 8 milionów

Dobowy bilans nowych przypadków Covid-19 w Stanach sięgnął 69 156 przypadków, o ponad 5 tys. więcej niż wczoraj. W porównaniu z poprzednimi 24...

zobacz więcej

Jak poinformował gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, wesele miało się odbyć na terenie synagogi chasydzkiej w części Brooklynu, Williamsburgu.

– Otrzymaliśmy wiadomość (...) przeprowadziliśmy śledztwo i stwierdziliśmy, że najprawdopodobniej to prawda. Zaplanowano duże wesele, co naruszyłoby obowiązujące zasady o zgromadzeniach – wyjaśnił gubernator.

Wesele miało się odbyć poza wytyczonymi w stanie Nowy Jork strefami o największym stopniu zakażenia Covid-19. Rozmiary wydarzenia zaalarmowały jednak władze.

– Słuchaj: możesz się żenić, po prostu nie możesz mieć tysiąca osób na swoim ślubie – powiedział Cuomo, używając przykładowo liczby 1000.

Zgodnie z przepisami w Nowym Jorku dozwolone są zgromadzenia w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli jest tam wypełnionych nie więcej niż 33 proc. miejsc. Nie mogą jednak przekraczać 50 osób.

Szwajcaria wprowadza takie same regulacje jak Polska

Rząd Szwajcarii ogłosił w niedzielę nowe obostrzenia, związane z drugą falą pandemii koronawirusa. Wśród zapowiedzianych środków jest ogólnokrajowy...

zobacz więcej

Przedstawiciele synagogi tłumaczyli, że podczas planowania ceremonii wzięto pod uwagę ograniczenia związane z Covid-19. Większość uczestników miała tam być „rotacyjnie”, „przez krótki okres” i „zgodnie z przepisami dotyczącymi dystansu społecznego” – informowała na swym portalu telewizja NBC.

Organizatorzy zawiadomili gości weselnych, że w związku z zakazem nie będą mogli przybyć na wesele krewnej Zalmana Leiba Teitelbauma, wielkiego rabina sekty Satmar. Weźmie w nim udział tylko najbliższa rodzina.

Tymczasem według biura szeryfa Nowego Jorku przerwano nielegalne zgromadzenie w sali bankietowej w części Queensu, Ozone Park. Policja ustaliła, że było tam ponad 215 gości i serwowano alkohol bez pozwolenia. Czterem osobom postawiono zarzuty o popełnieniu przestępstwa.

źródło:

Zobacz więcej