RAPORT

Pogarda

Morawiecki na kwarantannie, Trzaskowski rusza, Giertych słabnie

W czwartek Roman Giertych i Ryszard Krauze zostali zatrzymani a operator TVP pobity przez syna Krauzego (fot.arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)
W czwartek Roman Giertych i Ryszard Krauze zostali zatrzymani a operator TVP pobity przez syna Krauzego (fot.arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najnowsze

Popularne

Rafał Trzaskowski założył fundację i ruch, a chce jeszcze związek zawodowy. Nikogo to jednak teraz nie interesuje, nawet jeśli Trzaskowski założy jeszcze wytwórnię filmową i sklep z cygarami – rząd właśnie wprowadził nowe obostrzenia w walce z COVID-19. Emocje wzbudza też zatrzymanie przez CBA Romana Giertycha, Ryszarda Krauze i dziesięciu ich współpracowników, a także bestialski atak na operatora TVP przez syna biznesmena.

Jak w tydzień zarobić 20 mln zł. Rola Sebastiana J. w śledztwie dotyczącym Giertycha

Były lider LPR w swojej adwokackiej działalności wciąż opiera się na politykach tej formacji. Pomagają mu ci, którzy kilkanaście lat temu budzili...

zobacz więcej

Niedziela. Fundacja pod specjalnym nadzorem

To już niedługo – w końcu po wielomiesięcznych przygotowaniach niebawem ma nastąpić start ruchu Trzaskowskiego. Projekt okazał się prywatnym przedsięwzięciem wiceprzewodniczącego PO – podmiotem stojącym za ruchem jest Fundacja Rafała Trzaskowskiego, zarejestrowana w stolicy. Co zabawne Trzaskowski jest tu nie tylko fundatorem i „nazwiskiem” ale także nadzorcą – jako prezydent stolicy będzie sprawował kontrolę nad swoją własną fundacją. To chyba właśnie definicja „Nowej Solidarności” – czyli solidarności samorządu z polityką… Kiedyś takie relacje nazywano „układem”, ale jak widać czasy się zmieniły.

Koleżanka Rafała Trzaskowskiego, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz może się cieszyć, że mamy właśnie drugą falę koronawirusa. Pandemia powstrzymuje gdańskich działaczy przed organizacją referendum w sprawie jej odwołania. – Trzeba podjąć decyzję, żeby gdańszczanie przestali się wstydzić zarządu, który obraża wszystkich uczciwych Polaków i patriotów, który obraża pamięć pomordowanych Polaków – mówił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Michałowski. Referendum ma zostać zorganizowane, kiedy tylko koronawirus odpuści. Niestety na razie nie odpuszcza, choć są wśród nas i tacy, którzy uważają, że w ogóle nie istnieje. Policja poinformowała, że wręczyła ponad 200 mandatów i 1,5 tys. wniosków do sądu wystawiła policja uczestnikom protestów przeciw wprowadzaniu ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Plan Morawieckiego, list Mosbacher, faktury Kijowskiego

Mateusz Morawiecki przekonał Unię Europejską do swojego planu pomocy dla Białorusi. Premier ogłosił też nowy skład rządu, z Jarosławem Kaczyńskim...

zobacz więcej

Poniedziałek. Będzie weto?

– Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę, nie damy się terroryzować pieniędzmi, będzie weto; jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski – zapowiedział wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „GPC”. Dziennik ujawnił również, że podejrzany o korupcję Sławomir Nowak przez ostatnie 10 miesięcy rządu PO-PSL prowadził działalność consultingową. Według „Gazety Polskiej Codziennie” miesiąc doradztwa u Nowaka kosztował co najmniej 15 tys. zł.

Rząd chce zmian w tzw. „piątce dla zwierząt”. Powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, vacatio legis do stycznia 2022 roku dla zapisów noweli, pozostawienie możliwości uboju rytualnego drobiu i mechanizmy odszkodowawcze dla wygaszających działalność hodowlaną – to zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Tymczasem senacka komisja rolnictwa zarekomendowała Senatowi odrzucenie ustawy o ochronie zwierząt. Głosowanie w Senacie odbędzie się w środę. W czwartek zaś głosować będzie Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Władze miasta szykują mieszkańcom kolejne podwyżki. Wzrosnąć mają opłaty za parkowanie i abonamenty dla mieszkańców. Wydłużone zostaną także płatne godziny parkowania w poszerzonej już wcześniej strefie płatnego parkowania (z 8-18 do 8-20). Urzędnicy proponują też opłatę abonamentową za pierwszy samochód w gospodarstwie domowym pozostawić na niezmienionym poziomie, tj. 30 zł rocznie, ale za każdy kolejny samochód chcą już 1200 zł rocznie!

Kubiak pomaga, Adamowicz odznacza, Trzaskowski maszeruje

Dokonała się, choć z jednodniowym opóźnieniem, rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Poseł PiS Marta Kubiak przeznaczyła całe swoje...

zobacz więcej

Wtorek. Premier na kwarantannie

A na co pójdą pieniądze z planowanych podwyżek? Już nie musimy się domyślać. Warszawski ratusz rozesłał burmistrzom dzielnic prośbę o wykazanie się „podejmowanymi i planowanymi działaniami na rzecz równego traktowania i antydyskryminacji”. W piśmie zaznaczono, że chodzi o inicjatywy na rzecz środowisk LGBT+. Burmistrzowie mają też dokonać samooceny, czy ich inicjatywy są zgodne z podpisaną przez Rafała Trzaskowskiego Deklaracją LGBT+. Niektórzy już myśleli, że Rafał Trzaskowski zapomniał o swojej Karcie LGBT+, a on tylko zapomniał o niej na czas wyborów prezydenckich…

A my wszyscy chcielibyśmy zapomnieć o koronawirusie, ale niestety, nie da się… - Proszę Państwa – w związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, zgodnie z wszelkimi procedurami udaję się na kwarantannę. Informuję, że rząd pracuje normalnie, a ja jestem w stałym kontakcie ze współpracownikami i wszystkimi służbami! Uważajmy na siebie i bądźmy odpowiedzialni. Wszystkim życzę zdrowia! – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Jeszcze tego samego dnia okazało się, że wynik testu premiera Mateusza Morawieckiego na koronawirusa jest ujemny. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier „pozostaje w kwarantannie do czasu stosownych, dalszych decyzji lekarza i służb sanitarnych”.

Party Trzaskowskiego, dolary Nowaka, optymizm Macierewicza

Najpoważniejszy od lat kryzys w koalicji rządzącej nastąpił po… pasmie sukcesów, jakimi były zwycięstwa w wyborach samorządowych, europejskich,...

zobacz więcej

Środa. Koniec paktu senackiego?

Prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Gazetą Polską” stwierdził, że priorytetem dla rządu jest epidemia COVID-19. - Uruchomię mechanizm koordynacji działań w obszarach, które dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa kraju – mówił tygodnikowi Jarosław Kaczyński. Tymczasem prezesa Prawa i Sprawiedliwości chwalą w Niemczech!

„Jest świetnym taktykiem: czasami jawi się jako charyzmatyczny przywódca, czasami jako człowiek z ludu.Właściwie Kaczyński woli działać w tle, tak jak robił to przez ostatnie pięć lat rządów jego partii Prawo i Sprawiedliwość” – napisał publicysta Jan Puhl w tygodniku „Spiegel”. Publicysta zwrócił też uwagę, że wbrew powielanym przez polską opozycję opiniom, PiS Jarosława Kaczyńskiego jest partią centrową a nie skrajnie prawicową.

Warto czytać zagraniczne tygodniki, warto też znać własną literaturę. Na twórczości Henryka Sienkiewicza przewrócił się tego dnia Borys Budka. Lider PO chciał być dowcipny i oczytany, więc chcąc dociąć wicepremierowi Jackowi Sasinowi, sięgnął po „Potop”. – Kończ, waść, wstydu oszczędź – powiedział w Polsat News, czując się najwyraźniej jak Kmicic. Problem w tym, że Kmicic wygłasza te słowa przegrywając pojedynek i prosząc o litość Wołodyjowskiego. Cios retoryczny nie wyszedł zupełnie, ale fraza o kończeniu przez Budkę, by nie było już wstydu, jest całkiem na rzeczy.

Koalicja Kaczyńskiego, klub Tomczyka, „klasa” Borowskiego

Za nami tydzień nerwowych rozmów w Zjednoczonej Prawicy, sfinalizowany porozumieniem i podpisaniem nowej umowy koalicyjnej. Tymczasem Rafał...

zobacz więcej

Senat wprowadził kilkadziesiąt poprawek do noweli ustawy o ochronie zwierząt, wśród nich wykreślającą ograniczenia uboju rytualnego w przypadku drobiu oraz wydłużającą wejście w życie przepisów. Zakaz hodowli zwierząt na futra miały obowiązywać po 31 lipca 2023 r., a zakaz uboju rytualnego od początku 2026 r. Przy okazji senatorowie opozycji pokłócili się sami ze sobą. Oliwy do ognia dolewa też marszałek Tomasz Grodzki, który podobno mocno szarogęsi się w Senacie. Zza kulis dochodzą nas informacje, że pakt senacki, który daje opozycji większość w Izbie Wyższej, właśnie przestaje funkcjonować. Jakie będą tego konsekwencje, dowiemy się zapewne niebawem. - Dalsza przyszłość zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów! – zaapelował prezydent Andrzej Duda po konsultacjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

Czwartek. Giertych i Krauze zatrzymani, operator TVP pobity

Zaś kolejnego dnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi o wzmocnionej współpracy obronnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Umowę podpisali 15 sierpnia br. w Warszawie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Michael Pompeo. Minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau spotkał się z szefami dyplomacji państw Trójką Weimarskiego. - Postrzeganie przyszłości UE i spraw zasadniczych w Trójkącie Weimarskim jest bardzo podobne – oświadczył minister Rau po spotkaniu.

Zaprzysiężenie prezydenta Dudy, wojaże Trzaskowskiego, zatrzymanie Michała Sz.

Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów prezydenckich w poniedziałek a w czwartek prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony przed Zgromadzeniem...

zobacz więcej

Zwykle informacje o zatrzymaniach przez CBA pojawiają się w serwisach z samego rana. Tym razem, dość wyjątkowo, Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło akcję po południu. I była to akcja bardzo spektakularna. Zatrzymano znanego adwokata i byłego polityka Romana Giertycha, biznesmena Ryszarda Krauze i 10 innych osób. Chodzi o grupę osób, które według CBA wyrządziły szkodę spółce giełdowej na kwotę ponad 90 mln zł. „Mec. Roman Giertych właśnie zdobywa ostatnie kwalifikacje na prokuratora generalnego, gdy po PiS-ie przywrócimy rządy prawa” – napisał na Twitterze szef klubu senatorów Koalicji Obywatelskiej Marek Bosacki w związku z zatrzymaniem prawnika rodziny Tusków.

Mecenas Giertych podczas zatrzymania zasłabł, zaś syn Ryszarda Krauzego, Aleksander, pobił wieczorem operatora kamery TVP Gdańsk, kiedy ten skończył już swoją pracę… Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w oświadczeniu: „Okoliczności i styl zatrzymania mec. Romana Giertycha przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego muszą budzić najwyższy niepokój i wymagają wyjaśnień”. Okoliczności pobicia pracownika mediów publicznych nie stanowią dla Adama Bodnara kwestii, bo to widać nie jego kolega.

Wizja Morawieckiego, poręczenie Gawłowskiego, plagi Trzaskowskiego

To nie był spokojny tydzień na Białorusi, gdzie trwa walka z reżimem Aleksandra Łukaszenki. Nie był też spokojny dla Platformy Obywatelskiej, w...

zobacz więcej

– Fizyczne ataki na dziennikarzy, operatorów czy fotoreporterów są jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa – skomentowała w specjalnym oświadczeniu dr Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali na konferencji prasowej (premier uczestniczył w niej zdalnie, jest na kwarantannie), o nowych obostrzeniach w żółtej i czerwonej strefie. W tej drugiej znalazła się m. in. Warszawa. W strefie czerwonej szkoły ponadpodstawowe od poniedziałku działają zdalnie, ograniczona jest także m.in. działalność obiektów sportowych i gastronomicznych…

Piątek. Braun bez wizji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych również postuluje, by zostać w domu. - Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli obowiązuje zalecenie: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Pogarda Rabieja, pycha Wałęsy, pogubienie Trzaskowskiego

W tym tygodniu obchodziliśmy rocznice powstania NSZZ „Solidarność” i ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę. Nie powstał ciągle Ruch Trzaskowskiego,...

zobacz więcej

Media liberalne i polskojęzyczne bardzo martwią się zdrowiem mecenasa Giertycha, przemilczając zazwyczaj brutalne pobicie operatora Telewizji Polskiej. Mnożą się teorie spiskowe, że mecenas został otruty… Gdyby była to prawda, należałoby podejrzewać o to klientów mecenasa, którzy mogą się obawiać jego wiedzy o ich interesach. Na razie jednak mogą spać spokojnie – według prokuratury Giertych symuluje, żeby nie dać się przesłuchać.

Lech Wałęsa, były prezydent i laureat pokojowej Nagrody Nobla pisze o politykach PiS na Facebooku: „Zawsze uważałem, że prędzej czy później będzie tylko możliwość fizycznego ich usunięcia niezależnie od ceny”, dodając, że sam jest „do dyspozycji”. Warto się zastanowić, po kolejnym tego rodzaju wpisie Lecha Wałęsy, czy nie dałoby się odebrać mu pokojowego Nobla. Zwrotu nagrody bym nie oczekiwał, ale wykreślenie z listy laureatów byłoby adekwatne do poczynań byłego prezydenta. Niektórzy mówią, że to już kwestia wieku. Czy to również usprawiedliwienie dla kandydata Demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych? Joe Biden zestawił sytuację na Białorusi z tym, co się dzieje w Polsce i na Węgrzech. - Jeśli wygra Joe Biden, to widać, że Polska będzie mylona z jakąś republiką bananową – komentował dla portalu tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Solidarność prezydenta Dudy, wotum zaufania Morawieckiego, ułaskawienie Śpiewaka

Za nami ważny tydzień: poznaliśmy termin wyborów i metody działania kancelarii adwokackiej Romana Giertycha. Rząd Mateusza Morawieckiego uzyskał...

zobacz więcej

A skoro już o politykach, którzy nie zawsze wiedzą co robią i mówią… Piątkowy odcinek Minęła 20 był wyjątkowy z powodu promowania przez Grzegorza Brauna z Konfederacji na ekranie „koronasceptycznej” książkę. Prowadzący program Adrian Klarenbach wyłączył obraz posłowi, po wielokrotnych apelach, by polityk przestał lokować produkt, gdyż jest to płatne. Nie zmienia to faktu, że ten czas, kiedy Braun książkę pokazał, telewizja publiczna powinna wystawić posłowi fakturę. Z kolei Braun może teraz opowiadać wszem i wobec, jak to go zdjęli z wizji w TVP Info. Inna sprawa, że przywykliśmy już do sytuacji, że opozycja nie ma żadnej wizji.

Sobota. Ruch Trzaskowskiego

Nie ma jej też Rafał Trzaskowski. Czekał od lipca, aż drugi raz zepsuje mu się „Czajka”, aż podniesie prawie wszystkie opłaty w Warszawie. I aż przyjdzie druga fala koronawirusa i nie trzeba będzie płacić statystom za wypełnienie stadionu na inaugurację „Nowej Solidarności”. Zaoszczędził na wynajmie i publiczności, zaoszczędził na programie – stanął sam przed prompterem i powiedział, to, co już od dawna wiemy: że nie wie, czym żyją Polacy. Ale się chętnie dowie. Teraz wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski w ramach bezpartyjnego Ruchu Wspólna Polska będzie pytał innych z czym mają problemy. Przy okazji, zrobił to, co potrafi najlepiej, czyli zaatakował Telewizję Polską. Jako że od napaści na operatora TVP ledwie minęła doba, Trzaskowski po prostu musi wiedzieć, że w ten sposób pochwala i wytwarza agresję wobec pracowników mediów publicznych.

Niemiecka okładka, objęcia Nitrasa, arena Trzaskowskiego

Opozycja prowadzi bezpardonową walkę polityczną z wykorzystaniem czarnego PR w zagranicznych mediach. Rafał Trzaskowski zmienił zdanie w sprawie...

zobacz więcej

Ruch wiceprzewodniczącego PO to teraz Ruch Wspólna Polska, a „Nowa Solidarność” to ma być nowy związek zawodowy, który ten zamierza założyć. Będzie to związek zawodowy prezydentów dużych miast, tak przynajmniej można odczytać deklarację poparcia przez Dulkiewicz, Zdanowską, Sutryka, Truskolaskiego i Jaśkowiaka. Partię już ma, fundację ma, ruch bezpartyjny założył, związek zawodowy też – zdecydowanie Rafał Trzaskowski idzie drogą innego politycznego „człowieka orkiestry” Lecha Wałęsy, który jak twierdzi, jednoosobowo obalił komunizm we wszechświecie. Lech Wałęsa zresztą nadaje się jak nikt inny na Przewodniczącego Honorowego „Nowej Solidarności”, zwłaszcza, że ta stara, prawdziwa, nie chce mieć z nim dzisiaj za wiele wspólnego...

Tymczasem sądy (w Gdyni i Poznaniu) nie uwzględniły wniosków prokuratury o zatrzymanie Aleksandra K. (podejrzanego w sprawie pobicia operatora TVP) i Ryszarda K. oraz czterech innych współpracowników podejrzanych o wyprowadzenie ponad 90 milionów ze spółki giełdowej. I takie to mamy sądy, pomimo reform.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej