RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Koronawirus. Poradnik”: Pacjenci z chorobami serca są bardziej narażeni na powikłania

Serce i płuca to układ, który działa razem. W związku z tym przy gorszej funkcji serca również płuca funkcjonują gorzej. U takich pacjentów widzimy szybsze narastanie objawów, ale również zniszczeń, które powoduje wirus SARS-CoV-2 – powiedział w programie „Koronawirus. Poradnik” prof. Piotr Suwalski, kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Katar, gorączka i kaszel. Jesienne choroby układu oddechowego. Wirusolog: kluczowe testowanie

– Zaczynamy sezon jesienno-zimowy, wiele osób będzie miało katar, gorączkę i kaszel wywołane przez całą gamę wirusów i bakterii. Jeżeli realne ma...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Prof. Suwalski podkreślił, że również siły, które pacjent powinien mieć, żeby przejść ciężką infekcję, są znacznie mniejsze w przypadku osób z chorobami serca. – W związku z tym tacy pacjenci sa niestety bardziej narażeni na ciężki przebieg choroby – powiedział.

Zaapelował, by w przypadku wystąpienia objawów zawału zwrócić się o pomoc. – Nie próbujmy przechorować bólu w klatce piersiowej na przykład w domu – podkreślił, zalecając w takiej sytuacji telefon na pogotowie.

– Mamy nową chorobę, ale to nie oznacza, że stare choroby zniknęły – powiedział prof. Piotr Suwlski.

źródło:
Zobacz więcej