RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory prezydenckie na Cyprze. Wygrał faworyt prezydenta Turcji

W wyborach walczył także obecny prezydent TRCP Mustafa Akinci (fot.PAP/EPA/BILGE BEBEK)

– Premier Ersin Tatar, którego kandydaturę popiera prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wygrał wybory prezydenckie, które odbyły się w niedzielę 18 października. Zdobył 51,74% głosów – powiedział Narin Ferdi Sefik przewodniczący komisji wyborczej.

Obywatelstwo za inwestycje. Program zawieszony po ujawnieniu taśm

Rząd Cypru zamierza zawiesić od 1 listopada program wydawania tzw. złotych paszportów, czyli nadawania obywatelstwa kraju w zamian za inwestycje –...

zobacz więcej

Tatar zmierzył się z obecnym prezydentem Mustafą Akinci, który otrzymał 48,26% po zliczeniu wszystkich głosów.

Tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników gratulacje Tatarowi złożył Mevlut Cavusoglu, szef MSZ Turcji, jedynego państwa uznającego państwowość Cypru Północnego. Tatar, przywódca nacjonalistycznej Partii Jedności Narodowej, cieszy się poparciem tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Z całego serca gratulujemy Ersinowi Tatarowi, który wygrał wybory prezydenckie w Tureckiej Republice Cypru Północnego. Będziemy współpracować w imię dobrobytu, rozwoju i bezpieczeństwa Turków cypryjskich. Będziemy bronić uzasadnionych praw i interesów Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego” – napisał na Twitterze.

Prezydent-elekt jest przeciwnikiem ponownego zjednoczenia z grecką częścią wyspy i zwolennikiem silniejszych związków z Turcją. Jego rywal opowiadał się za integracją dwóch części Cypru na bazie federacji.

źródło:
Zobacz więcej