RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowa liczba odnowionych pomników na Rossie

Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą przedstawił efekty tegorocznych prac przy renowacji nagrobków (fot. PAP/Valdemar Doveiko)

Staraniem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą na wileńskich zabytkowych cmentarzach w tym roku odnowiono rekordową liczbę pomników: 17 na Rossie i dwa na Cmentarzu Bernardyńskim. W niedzielę po południu w Wilnie odbyła się ich prezentacja.

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny „matki trędowatych” z Poznania [WIDEO]

Podczas uroczystej sesji Trybunału Beatyfikacyjnego i niedzielnej mszy świętej w katedrze poznańskiej otwarto proces beatyfikacyjny na szczeblu...

zobacz więcej

– Nie zważając na pandemiczny okres, udało się odnowić rekordowo dużo pomników na rekordową też sumę 58 tys. 654 euro – powiedział prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Dariusz Żybort.

Podkreślił, że udało się dużo zrobić, „bo jeszcze zimą zaczęliśmy się ubiegać o pozwolenia na wykonanie prac, jeszcze przed ogłoszeniem kwarantanny, i mieliśmy sporo zaoszczędzonych pieniędzy na koncie”.

Realizacja dwóch projektów została dofinansowana ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Jeden pomnik odnowiono z pieniędzy zebranych podczas pogrzebu zmarłego przed rokiem wilnianina, działacza społecznego Jana Maracza. – Wolą pana Jan było, by na jego pogrzeb nie przynoszono wieńców i wiązanek, a ofiarowano pieniądze na odnowę Rossy – mówi Żybort.

Wśród odnowionych na Rossie pomników jest m.in. skromny pomnik Kacpra Piłsudskiego – najmłodszego z pięciu braci marszałka Józefa Piłsudskiego – zmarłego w 1915 roku w wieku 36 lat, oraz sześć pomników księży.

– Celowo w tym roku wytypowaliśmy do odnowy aż sześć pomników księży. W ten sposób chcieliśmy uczcić Rok Jan Pawła II – wyjaśnił Żybort.

Na Cmentarzu Bernardyńskim wzniesiono pomnik na grobie Zbigniewa Śmiałowskiego, dyrektora teatru Lutnia Wileńska, założonego w 2005. Dotychczas stał tu metalowy krzyż oraz pomnik z napisem „Julian powst. styczniowy pochowany w Pskowie i Wanda z Walkowskich”.
(fot. PAP/Valdemar Doveiko)

Wileńskie nekropolie, Rossa i Bernardyński, są najstarszymi cmentarzami Wilna. Rossa została założona w 1801 roku, a nieduży Cmentarz Bernardyński – w 1810 r. Rossa składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z Mauzoleum Matka i Serce Syna, czyli marszałka Józefa Piłsudskiego. Spoczywają tam m.in. profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza oraz groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.

Na Rossie pochowani są również ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanaviczius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Cziurlionis, pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, a także wiele innych osób zasłużonych dla Polski, Litwy i Wilna.

Jesienią ubiegłego roku w centralnej kaplicy na Rossie spoczęło 20 uczestników Powstania Styczniowego, w tym dwóch przywódców tego zrywu – Konstanty „Kastuś” Kalinowski i Zygmunt Sierakowski.

Na Cmentarzu Bernardyńskim spoczywają m.in. malarze z rodzin Rusieckich i Ślendzińskich, przodkowie Ferdynanda Ruszczyca, profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, uczestnicy powstania styczniowego, a także żołnierze AK.

źródło:

Zobacz więcej