RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„To my jesteśmy Francją!” Manifestacja przeciwko nienawiści w Paryżu

W Paryżu rozpoczęła się manifestacja przeciwko nienawiści, upamiętniająca Samuela Paty'ego, profesora historii zamordowanego w piątek w podparyskim Conflans-Sainte-Honorine za pokazywanie uczniom karykatur Mahometa. – To my jesteśmy Francją – powtarzają manifestujący.

Szokujące doniesienia z Francji. Uczniowie ujawnili nowe fakty

Francuzi są poruszeni po tym, jak terrorysta obciął głowę nauczycielowi historii. Media podawały, że wykładowca miał ponoć obrażać muzułmanów. „To...

zobacz więcej

– To my jesteśmy Francją – oświadczył premier Jean Castex obecny na tej wielotysięcznej demonstracji w Paryżu w niedzielne popołudnie.

Słowa premiera podchwycili manifestujący paryżanie i przyjezdni, pragnący oddać hołd bestialsko zamordowanemu nauczycielowi.

Stowarzyszenia i związki zawodowe nauczycieli oraz tygodnik satyryczny „Charlie Hebdo” wezwały do demonstracji w Paryżu na Placu Republiki i w innych miastach Francji. Wielu nauczycieli szkół średnich organizuje wiece w wielu miastach.

W Paryżu manifestacja rozpoczęła się o godzinie 15.

– Wielu z nas mobilizuje się przeciwko nienawiści i obronie wolności słowa – podkreśla związek Snes-FSU, którego logo przekreślone jest na czarno jako znak żałoby.

Do manifestacji wezwały również związki nauczycieli: Sgen-CFDT, Unsa-Education i SNALC oraz związki uczniów: Unef, Fage i UEJF, FIDL, stowarzyszenie rodziców uczniów FCPE oraz inne organizacje pozarządowe. Lokalne prefektury wydały zgody na organizację manifestacji w czasie pandemii koronawirusa.

„Zabiłem twojego piekielnego psa”. Morderca pokazał obciętą głowę nauczyciela

Pod Paryżem 18-letni Czeczen obciął głowę nauczycielowi. Po brutalnym mordzie zamieścił na Twitterze zdjęcie rozczłonkowanego ciała ofiary....

zobacz więcej

– Jak każdy nauczyciel, Samuel Paty starał się przygotować młodych ludzi do krytycznego myślenia, niezbędnego warunku pełnego obywatelstwa – piszą sygnatariusze apelu o uczestnictwo w manifestacji.

Premierowi Castexowi na Placu Republiki towarzyszy mer Paryża Anne Hidalgo i prezydent regionu Ile-de-France Valerie Pecresse. Na demonstracji są obecni również politycy opozycji, m.in. lider radykalnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon.

Organizatorzy demonstracji apelują, aby „nie odpowiadać nienawiścią na nienawiść, która kosztowała życie Samuela Paty'ego, ale manifestowaniem wartości Republiki, jakimi są: wolność, równość i braterstwo”.

– Nie przerazicie nas. Nie boimy się. Nie podzielicie nas. Jesteśmy Francją! – podkreślił Castex.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej