RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europa w czerwcu ogłaszała zwycięstwo nad epidemią. Teraz rekordy padają niemal wszędzie

Wczoraj we Francji potwierdzono ponad 30 tys. zakażeń. (fot.Jerome Gilles/NurPhoto via Getty Images)

Jeszcze kilka miesięcy temu liderzy państw Unii Europejskiej znosili lockdowny i ogłaszali wygraną z pandemią koronawirusa. – Francja zwyciężyła nad koronawirusem – ogłaszał w czerwcu prezydent Emmanuel Macron. Teraz cała Europa notuje rekordy nowych zakażeń, powracają surowe restrykcje.

Budka w kwietniu: Epidemia skończy się mniej więcej jesienią

– Z ekspertyz, którymi dysponujemy, wynika że ta fala pandemii, epidemii skończy się mniej więcej jesienią tego roku i na tej podstawie...

zobacz więcej

W okresie letnim – w czerwcu i lipcu – epidemia koronawirusa wyraźnie zahamowała. Działo się tak nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W kraju dziennie przybywało około 300 – 400 nowych przypadków.

Niektórzy liderzy państw europejskich ogłaszali, że wygrali z epidemią koronawirusa. Po tym, jak przeszła pierwsza fala, nie spodziewano się aż takich wzrostów, jakie widzimy obecnie, podczas jesieni.

Prezydent Francji Emmanuel Macron 15 czerwca br. ogłosił „zwycięstwo Francji nad koronawirusem” w orędziu do narodu. Zapewnił wtedy obywateli, że niemal całe terytorium państwa będzie zakwalifikowane jako bezpieczne. Zniósł lockdown.

Budka: Jak tylko ubiorę maseczkę, wszystko mnie swędzi. A TVP tylko włącza nagrywanie

– W TVP (...) zrobili cały materiał, jak opozycja nie umie używać środków ochrony osobistej. Była pani marszałek, był Misiek Kamiński, bo też się...

zobacz więcej

– Możemy być dumni z tego, co zostało zrobione i z naszego kraju. Oczywiście ten test ujawnił także wady i słabości: naszą zależność od innych krajów w zakresie pozyskiwania niektórych produktów, nasze uciążliwe procedury, nasze nierówności społeczne i terytorialne. Chcę, abyśmy wyciągnęli wnioski z tego, czego doświadczyliśmy – mówił wtedy prezydent Francji.

Podobnie było kilka dni później w Hiszpanii. 20 czerwca premier tego kraju Pedro Sanchez ogłosił zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego, który wprowadzono tam w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa. Wezwał jednocześnie obywateli do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego. – Dziękuję wszystkim obywatelom za poświęcenie i moralne zwycięstwo – mówił Sanchez.

Jesienią przyszła druga fala epidemii. W większości krajów europejskich przypadków koronawirusa było w ostatnich dniach i tygodniach rekordowo dużo.

W Hiszpanii tylko dwa dni temu przybyło ponad 200 ofiar śmiertelnych i ponad 15 tys. zakażeń. W sumie w całej Hiszpanii po zakażeniu koronawirusem zmarło już prawie 34 tys. osób, zakaziło się ponad 940 tys.

Z kolei we Francji w sobotę poinformowano o rekordowej liczbie 32 427 tys. nowych zakażeń koronawirusem i śmierci 90 zakażonych osób. Francja notuje obecnie najwyższą liczbę nowych zakażeń w Europie i trzecią najwyższe na świecie.

źródło:
Zobacz więcej