RAPORT

Wojna na Ukrainie

Włoska posiadłość Giertychów. Jak żona Barbara mecenasowi gniazdko uwiła

Śledztwo ws. Giertycha i Ryszarda K. prowadzone od 2017 r. w wyniku m.in. audytu w Polnord. Zarzuty wyprowadzenia 92 mln złotych ze spółki mają dotyczyć lat 2010-14. Pierwsze pozwolenie administracyjne od władz Velletri ws. swojej ogromnej posiadłości Barbara Giertych otrzymała we wrześniu 2014 r. – ustalił portal tvp.info. Ujawniamy też skąd pochodziły na to pieniądze i jaka była rola Sebastiana J. w całym przedsięwzięciu.

Krauze na wolności. Prokuratura złoży zażalenie

Prokuratura Regionalna w Poznaniu złoży zażalenie na sobotnią decyzję sądu, który odmówił zastosowania tymczasowego aresztowania biznesmena...

zobacz więcej

Portal tvp.info zapoznał się z publicznie dostępną dokumentacją, dotyczącą działki Romana Giertycha. We wszystkich dokumentach zamiast niego występuje żona. Pierwsze administracyjne decyzje w tej sprawie podjęto w 2014 r., gdy wyprowadzono ostatnie pieniądze ze spółki Polnord. To rok, w którym Ryszard K. musiał odejść zarówno z tej spółki, jak i wycofać się z Prokom Investments.

– Śledztwo jest prowadzone od 2017 r. w wyniku m.in. audytu w spółce. Dowody przestępstwa to efekt wielomiesięcznych analiz finansowych prowadzonych przez CBA – mówi anonimowe źródło dla „Rzeczpospolitej”.

„Z tych pieniędzy, które zostały wyprowadzone z tych spółek Roman Giertych kupił posiadłość. Posiadłość, która jest ok. 40 km od Rzymu i wyprowadził się do tej posiadłości już w sierpniu tego roku” – mówił na antenie TVP INFO w dniu zatrzymania mecenasa dziennikarz Cezary Gmyz.

Sam fakt posiadania rezydencji we włoskim Velletri nie jest tajemnicą w świecie polityczno-medialnym, Giertych sam w różnych sytuacjach chwalił się piękną włoską rezydencją z gajem oliwnym. Portal tvp.info sprawdził szczegóły dotyczące wspomnianej posiadłości i okazuje się, że przeprawa związana z uzyskaniem potrzebnych zgód trwała kilka lat. Trudno się dziwić. Włochy słyną z tego, że formalne załatwienie jakiejś budowy zabiera dużo czasu.

„To wierzchołek góry lodowej. Amber Gold to przy tym przedszkole”

Nie jest tak, że prokuratura nie ma dowodów, że one zostały obalone. Nie jest tak, że proces się zakończył, bo on jeszcze się nie rozpoczął. Ten...

zobacz więcej

“Autorizzazione allo scarico n. 73/2014”

Tak brzmi pierwsza decyzja władz Velletri, podjęta na wniosek Barbary Giertych. We wrześniu 2014 r. żona Giertycha dostała pozwolenie na podłączenie wody na tą działkę. Następnie w lutym 2015 r. otrzymała zgodę na zagospodarowanie terenu „w poszanowaniu przepisów dotyczących ochrony środowiska i krajobrazu”. Wiązało się to zapewne z rozbudową zakupionej nieruchomości.

W rejestrze widać również inne decyzje władz miasteczka, które dotyczą kolejnych etapów otrzymanej już autoryzacji. Ostatnie zarejestrowane działania na działce Giertychów zakończono w 2017 r.

Skąd Giertych miał pieniądze na taki zakup? „On zanim zaczął pracować dla Ryszarda K., był „golasem”, jeździł Fordem Galaxy i mieszkał w Łomiankach. To wszystko co ma dzisiaj zawdzięcza K., któremu pomógł w wyprowadzeniu 92 milionów złotych” – mówi nam anonimowo osoba znająca kulisy śledztwa.

Jak wynika z analizy przepływów finansowych, które są w posiadaniu śledczych, dzięki wyprowadzaniu środków  Roman Giertych w 2014 r. miał już zgromadzone kilka milionów złotych, z czego milion w formie gotówki wypłacił mu z bankomatów ochroniarz Sebastian J., a milion przekazał małżonce w formie darowizny. To właśnie za tę sumę pieniędzy Barbara Giertych miała kupić posiadłość we Włoszech.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej