RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Przedstawiciele Polonii do Bidena: Jesteśmy głęboko zawiedzeni

Przedstawiciele Polonii podczas Parady Pułaskiego w Nowym Jorku (fot. Ryan Rahman/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

Przedstawiciele organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych wystosowali list do kandydata Partii Demokratycznej na prezydenta Joe Bidena. Podkreślili w nim, że są zawiedzeni jego krytycznymi uwagami pod adresem Polski. Zaapelowali również, aby je skorygował.

„Zbrodnia katyńska była ludobójstwem”. Polonia apeluje do polskich mediów [WIDEO]

Potrzebujemy pomocy, by przekonać senatorów USA, że zbrodnia katyńska była ludobójstwem – mówi na opublikowanym w mediach społecznościowych...

zobacz więcej

List podpisany przez Tadeusza Antoniaka z Komitetu Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej i przez koordynatora Klubów „Gazety Polskiej" w Ameryce Macieja Rusińskiego nawiązuje do czwartkowej wypowiedzi byłego wiceprezydenta USA. Podczas przedwyborczego zgromadzenia publicznego (Town Hall) w Pensylwanii, transmitowanego przez telewizję ABC News, krytycznie wyraził się on o sytuacji na Białorusi, w Polsce i na Węgrzech. Mówił też o „wzroście totalitarnych reżimów na świecie".

Autorzy listu podkreślają, że zwracają się do Bidena jako przedstawiciele Komitetu Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej, który łączy członków wielu organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Jak dodają, ich wspólnym celem są nieustające starania o umocnienie polsko-amerykańskich relacji i współpracy.

„My, podobnie jak większość Polaków w Ameryce, jesteśmy głęboko zawiedzeni Pana komentarzem na temat Polski, wygłoszonym 15 października podczas wydarzenia Town Hall. Sprawił wrażenie nieznajomości Europy Środkowej" – oceniają przedstawiciele Polonii. Komentarz – dodają – był krzywdzącym, fałszywym określeniem odnoszącym się do Polski.

USA: Polska flaga na stanowym Kapitolu w Connecticut z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

W Święto Konstytucji 3 Maja na maszcie stanowego Kapitolu w Hartford, w Connecticut, powiewa polska flaga. Jest to tradycja sięgająca 29 lat.

zobacz więcej

Autorzy listu przypominają, że Polska jest krajem pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Jak piszą, jest mocną demokracją, gdzie wolność każdej osoby jest zapewniona i chroniona, a debata publiczna jest różnorodna, energiczna i niczym niezakłócona, chociaż czasem może być gorąca, a nawet politycznie wykorzystywana przeciwko Polsce poza jej granicami.

„Spośród krajów europejskich Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Polska daje przykład wypełniania zobowiązań wobec NATO. Polscy żołnierze dzielnie walczyli w II wojnie światowej z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, a w dzisiejszych czasach uczestniczą w operacjach wojskowych na Bliskim Wschodzie dowodzonych przez USA. Dzięki naciskowi na transatlantycką politykę bezpieczeństwa i współpracę z USA, podjętą przez polski rząd od roku 2016, relacje między Polską a USA są dziś najsilniejsze i najbardziej produktywne w historii” – oświadczają przedstawiciele polonijnej diaspory, wyrażając nadzieję, że tak pozostanie.

„Jako Komitet Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej wierzymy, że ponownie rozważy Pan swoje ostatnie uwagi na temat Polski i je skoryguje” – konkludują autorzy korespondencji.

W trakcie zgromadzenia w Filadelfii, w Pensylwanii, która należy do tzw. wahających się stanów, mogących zadecydować o rezultatach wyborów, a gdzie mieszka liczna Polonia, Biden mówił m.in.: „Istnieje ryzyko, zapoczątkowania (procesu) pękania NATO. (...). Widzicie, co dzieje się wszędzie od Białorusi po Polskę, po Węgry, a także wzrost totalitarnych reżimów na świecie(...)". Przytoczony fragment był częścią wypowiedzi byłego wiceprezydenta dotyczącej polityki zagranicznej Donalda Trumpa, który jest rywalem Bidena w batalii o prezydenturę.

źródło:

Zobacz więcej