RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szokujące doniesienia z Francji. Uczniowie ujawnili nowe fakty

Francja. Nauczyciele, rodzice i uczniowie składają kwiaty przed szkołą (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
Francja. Nauczyciele, rodzice i uczniowie składają kwiaty przed szkołą (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Francuzi są poruszeni po tym, jak terrorysta obciął głowę nauczycielowi historii. Media podawały, że wykładowca miał ponoć obrażać muzułmanów. „To okropna zbrodnia, barbarzyństwo”, „Boimy się” – mówią teraz uczniowie podparyskiej szkoły średniej. Ci, którzy uczestniczyli w zajęciach nauczyciela dodają, że nie prawdą jest, jakoby obrażał on Mahometa.

Zabójstwo nauczyciela we Francji. Cztery osoby zatrzymane

Cztery osoby, w tym osobę nieletnią, zatrzymano w nocy z piątku na sobotę w związku z brutalnym zabójstwem nauczyciela historii w...

zobacz więcej

Uczniowie i nauczyciele przychodzą w sobotę do szkoły z kwiatami. Rodziny i rodzice, niektórzy z dziećmi na rękach, mówią o uczuciu oszołomienia i strachu w związku z zabójstwem nauczyciela.

W podparyskiej miejscowości Conflans-Sainte-Honorine panuje atmosfera szoku i niezrozumienia. Ludzie wciąż gromadzą się na ulicach i pod szkołą, gdzie uczył zamordowany nauczyciel historii i geografii.

„Był bardzo spokojnym i wyważonym człowiekiem" – wspominają pedagoga uczniowie i koledzy z pracy, cytowani przez dziennik „Le Figaro". Kilka dni temu nauczyciel pokazywał karykatury Mahometa w trakcie kursu o wolności wypowiedzi.

„Nigdy już tu nie przejdzie" – ubolewa Mohand, 45-letni mieszkaniec, który jak zwykle wyszedł z psem na spacer w pobliżu szkoły. 15-letnia Virginie, która znała nauczyciela, mówi o „dobrych wspomnieniach" związanych z nauczycielem.

Mieszkająca w pobliżu Nordine Chaouad mówi francuskim mediom: „Tu jest wieś, zwykle nic się nie dzieje". Jej 13-letni syn, chodzący do czwartej klasy, jest jak określa kobieta, przerażony i nie czuje się dobrze. Miał lekcje z zamordowanym nauczycielem, który, jak mówi, „opowiadał im o islamie, karykaturach i tym wszystkim". Kobieta dodaje: „nigdy nie chciał okazywać braku szacunku, tak powiedział mi mój syn".

„Mały Książę Trójmiasta” z zarzutami. Poseł mówi o niepokoju ws. decyzji sądu

Syn biznesmena Ryszarda K. znany na Pomorzu jako „Mały Książę Trójmiasta” został zatrzymany w związku z podejrzeniem pobicia operatora TVP. – Nie...

zobacz więcej

Uczniowie gromadzący się pod szkołą powtarzają, że nauczyciel poprosił w zeszłym tygodniu muzułmańskie dzieci o opuszczenie klasy, aby nie poczuły się urażone pokazywaniem karykatur proroka. „Nauczyciel nie obrażał Mahometa" - powtarzają uczniowie.

„Jestem zdezorientowany, nie mogę w to uwierzyć" – mówi stacji BFM TV ojciec jednego z uczniów szkoły. „Czuję smutek i złość" - dodaje.

W piątek po południu 18-letni uczeń liceum w Conflans-Sainte-Honorine, urodzony w Moskwie cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego, brutalnie zamordował swojego nauczyciela historii. Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkoły, w której pracował. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną".

W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony, a w areszcie znalazło się dziewięć osób związanych z tą sprawą. Zatrzymani są m.in. rodzice zabójcy, którzy ostatnio, jak pisze agencja AFP, weszli w konflikt z zamordowanym nauczycielem.

Nauczyciel prowadził zajęcia na temat wolności słowa i pokazywał podczas nich karykatury Mahometa. Zabójstwo wstrząsnęło i zaszokowało całą Francję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej