RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Conte: Jesteśmy zmęczeni pandemią; nowa strategia bez lockdownu

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiada nową strategię walki z kryzysem, bez lockdownu (fot. PAP/EPA/Francisco Seco / POOL)

– Jesteśmy zmęczeni, nasi obywateli są zmęczeni – przyznał premier Włoch Giuseppe Conte podsumowując nastrój w kraju w związku z nadejściem drugiej fali pandemii koronawirusa. Podkreślił, że potrzebna jest nowa strategia walki z tym kryzysem, bez lockdownu.

Włochy przygotowują nowe restrykcje przeciwko koronawirusowi

Włoski rząd przygotowuje kolejne restrykcje mające uchronić kraj przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dekret premiera ma wejść w życie w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Podczas spotkania zorganizowanego w Genui w piątek wieczorem przez włoski magazyn geopolityczny „Limes” szef włoskiego rządu powiedział: – Jesteśmy wszyscy zaniepokojeni drugą falą, która obciąża nasz system ochrony zdrowia i tkankę społeczną.

Jego zdaniem obywatele kraju są „zmęczeni”, bo mają już za sobą „bardzo ciężką próbę” wiosną tego roku.

– Najważniejszą regułą jest to, by stawić czoła nowej fali i uniknąć lockdownu– podkreślił Conte w dniu, w którym dobowy wzrost nowych zakażeń we Włoszech przekroczył 10 tysięcy.

Dodał następnie: – Nie mówię, że nowa fala jest mniej niebezpieczna, ale musimy podejść do niej z odmienną, nową strategią, która nie przewiduje już lockdownu; strategią bardziej wycelowaną, przy poszanowaniu reguł dystansu społecznego i ochrony osobistej.

Premier Conte wyraził przekonanie, że potrzebna są „skoordynowane, europejskie działania” w odpowiedzi na kryzys z powodu pandemii. W przeciwnym razie – ostrzegł – „zniszczenie dotknie wszystkich”.

Szef rządu zaznaczył, że Unia Europejska jest w stanie zagwarantować „setki milionów szczepionek” i że bardzo wiele z nich dotrze do Włoch.

źródło:

Zobacz więcej