RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Belgia chce powstrzymać koronawirusa. Zamyka kawiarnie i restauracje w całym kraju

Od poniedziałku restauracje i kawiarni w Belgii będą zamknięte 	(PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
Od poniedziałku restauracje i kawiarni w Belgii będą zamknięte (PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

W Belgii zamknięte będą od poniedziałku na cztery tygodnie restauracje i kawiarnie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa – poinformował w piątek na kanale RTBF minister ds. mobilności Georges Gilkinet po spotkaniu rządu w sprawie kryzysu epidemicznego.

Bruksela: Kilkutysięczny protest pracowników służby zdrowia

Około 4 tys. pracowników służby zdrowia demonstrowało w niedzielę w Brukseli, domagając się zwiększenia funduszy na finansowanie systemu opieki...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Do tej pory zamknięcie kawiarni dotyczyło tylko regionu Brukseli i miało trwać do początku listopada. Zarządzenie obecnie obejmie cały kraj i dotyczy również restauracji.

Minister wyjaśnił, że decyzja o zamknięciu tych lokali, ocenianych przez specjalistów jako miejsca, gdzie wirus się najbardziej rozprzestrzenia, ma na celu „absolutnie” uniknięcie nowego lockdownu, jaki wprowadzono w kraju na wiosnę.

Według niego „ze zdrowotnego punktu widzenia sytuacja jest poważna”. Musimy „zapobiec przeciążeniu naszego systemu opieki zdrowotnej (...). Nasze szpitale są zatkane” – przypomniał minister.

– Wskaźniki (zachorowalności) są wyższe niż w marcu, kiedy zdecydowaliśmy się na lockdown. Tego absolutnie chcemy uniknąć – dodał.

W 11,5-milionowej Belgii doszło łącznie do 191 959 zakażeń koronawirusem; zmarło 10 327 osób. Obecnie liczba zakażonych SARS–CoV–2 i przyjęć do szpitali szybko rośnie.

źródło:

Zobacz więcej