RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portugalscy restauratorzy chcą obniżenia podatku VAT

Portugalskie Stowarzyszenie Hoteli i Restauracji chce tymczasowego obniżenia podatku VAT do 6 proc. (fot. Horacio Villalobos/Corbis via Getty Images)

Stowarzyszenie reprezentujące restauratorów w Portugali wzywa rząd do obniżenia podatku VAT do 6 proc. na okres jednego roku. Takie rozwiązanie miałoby wejść w życie jeszcze w tym miesiącu lub od przyszłego roku. Miałoby to uratować 46 tys. miejsc pracy i od 7 do 10 tys. spółek zagrożonych upadkiem.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Jest decyzja rządu

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2,8 tys. zł – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Minimalna...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Sekretarz generalna Portugalskiego Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji (AHRESP), Ana Jacinto uważa, że przedstawiona propozycja jest podstawowym środkiem do uniknięcia zwolnień i zamknięć przedsiębiorstw.

– Mówimy o ok. 46 tys. stanowisk pracy, które mogą zostać zachowane. Zrobimy wszystko, aby rząd usłyszał tę prośbę, którą AHRESP składa na stole – mówiła w piątek Jacinto podczas konferencji prasowej.

Jak podaje portugalski portal rtp.pt, według Stowarzyszenia obniżenie VAT ma na celu zatrzymanie kapitału w przedsiębiorstwach. Z obliczeń AHRESP, wynika, że tymczasowa zmiana podatku VAT nałożonego na wszystkie produkty sprzedawane w restauracjach, w tym napoje alkoholowe, mogłaby pozwolić przedsiębiorstwom na zachowanie do 732 mln euro.

Propozycja sektora gastronomicznego pojawiła się w okresie, gdy rząd Portugali przedstawił projekt budżetu na 2021 rok.

źródło:
Zobacz więcej