RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzęsienie ziemi zniszczyło szkołę. Właścicielka prędko nie wyjdzie z więzienia

Samowola budowlana przyczyniła się do tragedii (fot. Wiki 4.0/Wotancito)

Właścicielka prywatnej szkoły w Meksyku została skazana na 31 lat więzienia za nieumyślne zabójstwo po tym, jak trzęsienie ziemi zabiło w należącym do niej budynku 26 osób, w tym 19 uczniów.

Alert i silne trzęsienie ziemi w Meksyku. Mieszkańcy publikują filmiki

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 miało doszło w południowym Meksyku. Jego epicentrum zlokalizowane było niedaleko miejscowości La Crucecita w...

zobacz więcej

Do tragedii doszło 19 września 2017 roku. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 stopnia nawiedziło południowy Meksyk, ale jego skutki był odczuwalne w całym kraju. Zginęło 370 osób, zaś ponad 6 tysięcy zostało rannych.

W stolicy kraju, mieście Meksyk, 26 osób zginęło pod gruzami prywatnej szkoły im. Rebsamena. Właścicielka placówki i dyrektorka Monica Garcia Villegas została oskarżona o nielegalne dobudowanie lokalu na dachu budynku, co było pogwałceniem przepisów i – według śledczych – przyczyniło się do katastrofy.

Villegas została skazana na 31 lat więzienia. Musi także zapłacić grzywnę o równowartości 5,8 tysiąca dolarów oraz 18,9 tysiąca dolarów rodzinom każdej z ofiar.

Dziennik „Millenio” przypomniał, że Villegas – znana wśród uczniów jako Miis Monica – uciekła po katastrofie i długo się ukrywała. Aresztowano ją w maju 2019 roku w restauracji w mieście Meksyk po tym, jak wydał ją brat. Wyznaczono bowiem za nią nagrodę w wysokości 5 milionów pesos, czyli niemal 235 tysięcy dolarów.

źródło:
Zobacz więcej