RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowi mieszkańcy we wrocławskim zoo. Czekano na nich 10 lat [GALERIA]

Gatunek pochodzi z Wysp Salomona (fot. ZOO Wrocław)

Kolejne maluchy przyszły na świat we wrocławskim zoo. Tym razem to dwie jaszczurki, scynki nadrzewne. Pracownicy zoo na pojawienie się młodych tego gatunku czekali 10 lat.

Żył 150 mln lat temu. Jego szkielet poszedł za 3 mln euro

Niemal kompletny szkielet allozaura, dużego drapieżnika, który żył około 150 mln lat temu, został we wtorek sprzedany w paryskim domu aukcyjnym...

zobacz więcej

– Bardzo się cieszymy z tego przychówku. Scynk nadrzewny to nie jest zwierzę powszechnie spotykane i łatwo się rozmnażające, a na Wyspach Salomona jest coraz bardziej zagrożone wyginięciem na skutek polowań oraz wylesiania. To kolejny przypadek, kiedy hodowla w ogrodzie zoologicznym może uratować gatunek przed wymarciem – przekazał portalowi tvp.info Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Gatunek pochodzi z Wysp Salomona, gdzie klimat charakteryzuje się wysoką temperaturą i wilgotnością na poziomie nawet 90%, której trzeba w hodowli bardzo pilnować.

– Jeśli jej nie dopilnujemy, to mogą pojawić się problemy z apetytem, wylinką, a nawet rozrodem. U nas mają mały wodospad i oczko wodne, bo lubią zlizywać krople wody z drzew i skał. Dodatkowo dobrze jest im sadzić w terrarium żywe rośliny. Służą im nie tylko jako pokarm, ale także schronienie i urozmaicenie środowiska życia. Oczywiście rośliny te są dość szybko zjadane, więc operację ogrodniczą powtarzam niemal każdego tygodnia – poinformował Damian Konkol, opiekun gadów z wrocławskiego zoo.

Niespodziewany gość na trasie dla spacerowiczów w popularnym parku [WIDEO]

Aligator zaskoczył odwiedzających najpopularniejszy park stanowy w Karolinie Południowej na wyspie Hunting Island, pojawiając się nagle na...

zobacz więcej

Maluchy są dość duże, bo mają po ok. 30 cm, ale wciąż mniejsze o połowę od dorosłych osobników. Jak opowiada ich opiekun, jeszcze nie zaczęły jeść samodzielnie, bo korzystają z zapasów, które zgromadziły w trakcie inkubacji. Zawsze w ich pobliżu znajduje się matka.

Scynk nadrzewny (Corucia zebrata) to największa jaszczurka z rodziny scynków. Jego całkowita długość, wraz z ogonem, sięga 70 cm, a bez ogona – 35 cm, przy masie odpowiednio 1 i 0,7 kg. Ma dużą głowę w kształcie serca z zielonymi lub brązowymi oczami. Ciało ma masywne z ochronnym ubarwieniem – oliwkowym lub zielonym, z delikatnym plamkowaniem. W środowisku naturalnym występuje tylko na Wyspach Salomona (Oceania) i zasiedla tam lasy deszczowe.

Prowadzi nadrzewny, nocny tryb życia. Dnie spędza w dziuplach. Dzięki odpowiedniej budowie nóg, ostrym pazurom oraz chwytnemu ogonowi doskonale wspina się po drzewach. Żyje w niewielkich grupach złożonych z samic, młodych i jednego samca.

źródło:
Zobacz więcej