RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Specjalna iluminacja PKiN

Zdjęcia i nagrania wideo z wydarzenia można przesyłać na twoje@tvp.info (fot. Materiały prasowe)
Zdjęcia i nagrania wideo z wydarzenia można przesyłać na twoje@tvp.info (fot. Materiały prasowe)

Z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw w piątek wieczorem warszawski Pałac Kultury i Nauki rozbłyśnie pięcioma kolorami. W ten sposób polska branża owocowo-warzywna – producenci i przetwórcy, chcą wspólnie uświetnić swoje święto przypadające w tym roku na 16 października. Iluminacja rozpocznie się o godz. 19:00, a zakończy przed północą.

Kilkadziesiąt kilogramów miodu na dachu biurowca. Pasieka w centrum stolicy

60 kilogramów miodu wielokwiatowego zebrali pszczelarze z miejskiej pasieki znajdującej się na dachu warszawskiego biurowca Saski Crescent....

zobacz więcej

Zachęcamy Was do dzielenia się z platformą Twoje Info zdjęciami i nagraniami z tego wydarzenia. Materiały można przesyłać na twoje@tvp.info.

Niecodzienna iluminacja ma zwrócić uwagę na rolę, jaką pełnią w diecie owoce, warzywa oraz ich przetwory, w tym soki.

5 kolorów na talerzu

Barwy świateł, które rozbłysną na elewacji PKiN, zostały dobrane według dietetycznego klucza. Żółty/pomarańcz, czerwień, zieleń, fiolet oraz biel reprezentują 5 grup kolorystycznych owoców i warzyw. Każda z nich natomiast ma konkretne wiodące właściwości zdrowotne, ponieważ kolor jest powiązany z zawartością określonych składników odżywczych. Swoje cechy warzywa i owoce zawdzięczają m.in. naturalnym barwnikom: karotenoidom (grupa żółto-pomarańczowa), antocyjanom (grupa czerwona i fioletowa), chlorofilowi (grupa zielona), a także innym substancjom, takim jak np. flawanony czy olejki eteryczne (grupa biała).

Jak „szlifować” psychiczną formę? Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Przy tej okazji Fundacja ADRA Polska zachęca Polaków do troski o higienę...

zobacz więcej

Aby zapewnić organizmowi różnorodne, niezbędne fitoskładniki, warto spożywać owoce, warzywa i soki ze wszystkich 5 grup kolorystycznych. Na przykład pomarańczowa dynia, marchew, morele czy sok marchwiowy są źródłem ważnego dla wzroku beta-karotenu, który wspiera również nasz układ odpornościowy, sercowo-naczyniowy i ma udział w profilaktyce niektórych nowotworów.

W czerwonych owocach i warzywach znajdziemy różne związki z grupy antocyjanów, uważane za jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Antocyjany zwalczają wolne rodniki, przyśpieszające starzenie się komórek i zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwory. Dużą ich ilość mają wszystkie czerwone i fioletowe owoce i warzywa m.in. wiśnie, truskawki, czarne porzeczki, aronia, borówka. Warto też sięgać po czerwone jabłka, czerwoną cebulę i kapustę, bogate w cyjanidynę, która ochroni przed otyłością. Jedząc szpinak, sałatę, agrest czy ogórki, dostarczamy organizmowi chlorofil, który ma działanie przeciwnowotworowe i duże ilości kwasu foliowego. Z kolei warzywa białe (czosnek, cebula), dzięki zawartości olejków eterycznych, wspierają leczenie przeziębień jako naturalny antybiotyk. Zawarte w nich flawanony (kalafior, pietruszka) działają natomiast antyoksydacyjnie, a przez to wspierają nasz organizm w walce z różnymi niekorzystnymi zmianami w naszym organizmie.

„Kawa to czas, tu nie ma pośpiechu”. Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy

– Kawa to czas, tu nie ma pośpiechu – mówi podróżniczka Elżbieta Lisowska. O tym, jak smakuje kawa w różnych częściach świata, na antenie TVP INFO...

zobacz więcej

Owoce i warzywa przez cały rok

Światowy Dzień Owoców i Warzyw to dobra okazja, aby zastanowić się nad ich obecnością w naszym jadłospisie. Zgodnie z zaleceniami instytucji zdrowia publicznego, każdego dnia powinniśmy spożywać min. 400 g warzyw, owoców oraz ich przetworów, najlepiej w podziale na 5 porcji. Jedną porcję może stanowić np. jedno jabłko, miseczka surówki, kilka małych owoców, talerz zupy warzywnej czy szklanka soku (200 ml).

Chcąc zadbać o właściwie zbilansowaną dietę, oprócz zasady 5 porcji warto pamiętać o wspomnianych 5 kolorach, które ułatwiają komponować posiłki różnorodne także pod względem zapewnienia naszemu organizmowi różnych niezbędnych składników. Pamiętajmy, że często owoce, warzywa i przetwory, w tym soki są jedynym źródłem niektórych witamin i wielu fitoskładników o charakterze antyoksydacyjnym.

źródło:
Zobacz więcej