
Z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw w piątek wieczorem warszawski Pałac Kultury i Nauki rozbłyśnie pięcioma kolorami. W ten sposób polska branża owocowo-warzywna – producenci i przetwórcy, chcą wspólnie uświetnić swoje święto przypadające w tym roku na 16 października. Iluminacja rozpocznie się o godz. 19:00, a zakończy przed północą.
60 kilogramów miodu wielokwiatowego zebrali pszczelarze z miejskiej pasieki znajdującej się na dachu warszawskiego biurowca Saski Crescent....
zobacz więcej
Zachęcamy Was do dzielenia się z platformą Twoje Info zdjęciami i nagraniami z tego wydarzenia. Materiały można przesyłać na twoje@tvp.info.
Niecodzienna iluminacja ma zwrócić uwagę na rolę, jaką pełnią w diecie owoce, warzywa oraz ich przetwory, w tym soki.
5 kolorów na talerzu
Barwy świateł, które rozbłysną na elewacji PKiN, zostały dobrane według dietetycznego klucza. Żółty/pomarańcz, czerwień, zieleń, fiolet oraz biel reprezentują 5 grup kolorystycznych owoców i warzyw. Każda z nich natomiast ma konkretne wiodące właściwości zdrowotne, ponieważ kolor jest powiązany z zawartością określonych składników odżywczych. Swoje cechy warzywa i owoce zawdzięczają m.in. naturalnym barwnikom: karotenoidom (grupa żółto-pomarańczowa), antocyjanom (grupa czerwona i fioletowa), chlorofilowi (grupa zielona), a także innym substancjom, takim jak np. flawanony czy olejki eteryczne (grupa biała).
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Przy tej okazji Fundacja ADRA Polska zachęca Polaków do troski o higienę...
zobacz więcej
Aby zapewnić organizmowi różnorodne, niezbędne fitoskładniki, warto spożywać owoce, warzywa i soki ze wszystkich 5 grup kolorystycznych. Na przykład pomarańczowa dynia, marchew, morele czy sok marchwiowy są źródłem ważnego dla wzroku beta-karotenu, który wspiera również nasz układ odpornościowy, sercowo-naczyniowy i ma udział w profilaktyce niektórych nowotworów.
W czerwonych owocach i warzywach znajdziemy różne związki z grupy antocyjanów, uważane za jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Antocyjany zwalczają wolne rodniki, przyśpieszające starzenie się komórek i zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwory. Dużą ich ilość mają wszystkie czerwone i fioletowe owoce i warzywa m.in. wiśnie, truskawki, czarne porzeczki, aronia, borówka. Warto też sięgać po czerwone jabłka, czerwoną cebulę i kapustę, bogate w cyjanidynę, która ochroni przed otyłością.
Jedząc szpinak, sałatę, agrest czy ogórki, dostarczamy organizmowi chlorofil, który ma działanie przeciwnowotworowe i duże ilości kwasu foliowego. Z kolei warzywa białe (czosnek, cebula), dzięki zawartości olejków eterycznych, wspierają leczenie przeziębień jako naturalny antybiotyk. Zawarte w nich flawanony (kalafior, pietruszka) działają natomiast antyoksydacyjnie, a przez to wspierają nasz organizm w walce z różnymi niekorzystnymi zmianami w naszym organizmie.
– Kawa to czas, tu nie ma pośpiechu – mówi podróżniczka Elżbieta Lisowska. O tym, jak smakuje kawa w różnych częściach świata, na antenie TVP INFO...
zobacz więcej
Owoce i warzywa przez cały rok
Światowy Dzień Owoców i Warzyw to dobra okazja, aby zastanowić się nad ich obecnością w naszym jadłospisie. Zgodnie z zaleceniami instytucji zdrowia publicznego, każdego dnia powinniśmy spożywać min. 400 g warzyw, owoców oraz ich przetworów, najlepiej w podziale na 5 porcji. Jedną porcję może stanowić np. jedno jabłko, miseczka surówki, kilka małych owoców, talerz zupy warzywnej czy szklanka soku (200 ml).
Chcąc zadbać o właściwie zbilansowaną dietę, oprócz zasady 5 porcji warto pamiętać o wspomnianych 5 kolorach, które ułatwiają komponować posiłki różnorodne także pod względem zapewnienia naszemu organizmowi różnych niezbędnych składników. Pamiętajmy, że często owoce, warzywa i przetwory, w tym soki są jedynym źródłem niektórych witamin i wielu fitoskładników o charakterze antyoksydacyjnym.